Medvědí pracny bez kakaa

Medvědí pracny – typické cukroví ve tvaru pracen z ořechového těsta obalené v moučkovém cukru nechybí na většině vánočních stolů.

Ingredience
  • 300 g hladké mouky
  • 230 g másla
  • 100 g mletých vlašských ořechů
  • 100 g cukru
  • čokoládu na vaření
  • citrónovou kůru

Recept bývá klasicky s kakaovým práškem, pokud máte rádi pracny čokoládové. Jestli dovolíte, předáme vám drobné vylepšení od šikovné cukrářky Báry Lamačové z Humpolecka.

„Pracny jsou super, protože všichni je dělají z kakaa, ale my je děláme tak, že smícháme mouku, máslo, cukr a vlašské ořechy a dáváme rozpuštěnou čokoládu na vaření. A to je právě to tajemství, protože s kakaem to právě není ono,“ krčí nos Bára Lamačová.

A jaké další ingredience dělají chuť pracen tak skvělou? „Dáváme tam mletý hřebíček a citrónovou kůru. Tu doporučuju dávat do všeho, protože to je úplná slast,“ směje se cukrářka. „Do buchet, do vánočky, do cukroví. Kupuji většinou už hotovou kůru, protože to bychom doma měli moc citrónů, které není na co spotřebovat, ale když někdy jsou potřeba, tak vezmeme bio, aby nebyly chemicky ošetřené.“

Rady známe – rozpustit celou čokoládu na vaření a přidat do těsta na pracny místo kakaa a dochutit voňavou kůrou. Hotové těsto už jen naplníme do formiček tak, aby vznikly prohnuté pracny. Dáme péct a po vytažení ještě teplé obalíme v moučkovém cukru.

autor: dak

Související

Nejnovější recepty

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.