V betlémě se stovkou figurek poznávají obyvatelé Rohozné sebe nebo své předky

11. prosinec 2024

V centru Rohozné hned vedle kaple svatého Václava zaujme ve velké prosklené skříni pohyblivý betlém s téměř stovkou figurek.

Řezbář a všeuměl Jaroslav Hlaváček, který místním rodákem a žije v nedalekém Batelově, vyrobil kromě jesliček a Josefa s Marií celkem padesát postav a pětačtyřicet zvířat před staveními i v přírodě. „Náš Betlém je specifický tím, že tam jsou bývalá i současná řemesla i skutečné postavy z minulosti i současnosti naší obce,“ říká starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Betlém v Rohozné stojí vedle kaple svatého Václava

Před vlivy počasí jsou chráněné nejen postavy z betléma, ale také zařízení, které betlém rozsvěcí a rozpohybuje figurky. Vlevo dole jsou dvě tlačítka – jedno na osvětlení a pohyb figurek, jak upozorňuje paní starostka, druhé spouští průvodní slovo, které pro obec namluvil herec Ondřej Vetchý. „Jednou jsme se potkali na procházce, trochu se známe, tak slovo dalo slovo, a on pro náš betlém načetl text, který přibližuje historii naší obce,“ usmívá se Štěpánka Šteflová.

„Dalším mlýnem byl tzv. dolní mlýn, který nechal vystavit v polovině 18. století Tomáš Bezděkovský,“ zní hlas Ondřeje Vetchého. Místostarostka Rohozné Věra Řezníčková, jejíž rodina v Bezděkovském mlýně už léta hospodaří, se usmívá: „Je to krásné, já jsem na to úplně pyšná, že ten pan Hlaváček to tak pěkně vyšvihl, nádhera.“ Rodina Řezníčkova také pomohla svou technikou více než čtyřsetkilogramový kolos usadit na místo.

Pepíček Zvoníček

V betlémě najdeme hostinec, kapličku, rohozenské husy, hasiče i se stříkačkou a s hadicí, ponocného u lampy, kovářství, nebo tesařství. Mezi postavičkami se najdou i současníci. „Tady je bývalý kovář pan Vácha, fotbalista pan Dedera, bývalá rohozenská kapela Tulinka, nebo spolek Babinec Rohozná. Vlevo dole máme klasický Betlém, a nad ním je důl, protože v 16. a 17. století se tady u nás ve vsi, stejně jako v Jihlavě, dolovalo stříbro. Za zmínku stojí přírodní památka Čertův hrádek, a koho jsme nemohli vynechat, to je Pepíček Zvoníček. Byl to pan Josef Dvořák, který mnoho let zvonil v místní kapli. Když pan Dvořák zemřel, tak toto jeho řemeslo převzal jeho bratr Ladislav,“ dodává starostka Rohozné právě za zvuku zvonku z kapličky.

Spustit audio