Koláč s jablky

Jablečný koláč

Něco mezi žemlovkou a vynikajícím křehkým moučníkem jsem upekla z jablek, kterých se mi teď doma nakupilo z poslední úrody na zahradě docela hodně.

1/2 citrónu

1 kypřící prášek do pečiva

100 g cukru krystal

1 lžička skořice

200 g cukru krupice

200 g másla

3 žloutky

500 g polohrubé mouky

1000 g jablek

Necelé kilo jablek oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle a zakapeme šťávou z půlky citrónu, aby jablka nezhnědla, než se nám upeče těsto. Vezmeme půl kila polohrubé mouky, a v míse ji smícháme s krupicovým cukrem a práškem do pečiva.

Do mísy přidáme dvacet deka změklého másla a tři žloutky. Vypracujeme těsto, které můžeme zředit trochou mléka, pokud se nám nedaří ho spojit. To pak rozdělíme na dvě části. Jednu část vyválíme na plát a ten vložíme do vymazaného a vysypaného plechu. Jablka teď smícháme s krystalovým cukrem a posypeme skořicí.

Rozložíme je na těsto v plechu a na ně položíme druhou, rovněž rozválenou část těsta. Horní část propícháme vidličkou a velmi těsně přitlačíme. Ve vyhřáté troubě upečeme dozlatova a než podávám, posypeme na talíři ještě moučkovým cukrem nebo opět cukrem s trochou skořice a máme doslova podzim na talíři.