Josef Laštovička 4 roky pracoval jako tlumočník gestapa a přitom pomáhal vyslýchaným. Prozradil ho až agent, kterého sám odhalil
Policejní inspektor Josef Laštovička pocházel z Havlíčkova Brodu. Vypracoval se až na tlumočníka gestapa v Petschkově paláci – známé „pečkárně“. Na protikomunistickém referátu gestapa se setkával s vrcholnými představiteli československých komunistů. „Potkal tam i Julia Fučíka, kterého znal a velmi si ho vážil,“ vypráví syn policejního inspektora Zdeněk Laštovička.
Ačkoli pracoval pro tajnou státní policii, pomáhal vyslýchaným, jak to jen šlo. Ať to byly drobnosti jako setkání s rodinou, dodání jídla a cigaret, nebo zásadní pomoc, která zachránila život vyslýchaným i dalším lidem ze spisů. „Snažil se jim pomáhat úpravou vyšetřovacích zpráv. Oni tam něco špatně řekli a on to dokázal přes noc opravit a pak jim to dal nenápadně znovu podepsat. A tím se vysmekli z nějakého horšího osudu. Bylo to nesmírně nebezpečné, musel tušit, že se dříve nebo později ta jeho činnost prozradí, ale nepovolil,“ vypráví syn odbojáře Zdeněk Laštovička.
Odhalený komunista ve službách gestapa – poslední případ odbojáře Laštovičky
Jakmile se ve spisu objevila další jména, vyběhl policejní inspektor do telefonní budky před služebnou a varoval je. Čtyři roky mu jeho odbojová činnost vycházela. Když v roce 1943 gestapo rozprášilo 3. Ilegální ústřední výbor komunistů v Berouně, zjistil Josef Laštovička, že jeden z komunistů je agentem gestapa. „Otec napsal rychle na papír zprávu: Pozor Fiala je zrádce a poslal to do policejní ilegální organizace Blaník. Ale to varování se daleko nedostalo. Třetí v pořadí té štafety byl sám Fiala. Jak otevřel tu obálku, zbledl, utíkal hned za gestapáky, ti to dali na grafologický rozbor a potvrdilo se to neuvěřitelné Fialovo podezření, že autor těch řádků je inspektor Laštovička,“ vzpomíná na osudové odhalení Zdeněk Laštovička.
Celá rodina v nebezpečí
Byly mu čtyři roky, když gestapo odsoudilo jeho otce na smrt. Druhý syn statečného policejního inspektora se narodil až po otcově smrti. Němci šli dokonce tak daleko, že chtěli zlikvidovat celou rodinu včetně dětí. To se jim naštěstí nepovedlo, protože matka se i s dětmi schovala u příbuzných na Šumavě, kde se dočkali konce války.
Ačkoli význam Josefa Laštovičky v odbojové činnosti za Protektorátu byl mimořádný, v minulém režimu se o něm nesmělo mluvit. A důvod? Objevil zrádce v řadách komunistů, a to se režimu ideologicky nehodilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.