Hmyz na talíři

Zatím vám hmyzí lahůdky spíš nabídnou restaurace, kde je nabízejí pod názvem kulinářská šou, nebo kuchařská hmyzí šou a podobně. K prodeji hmyzu pro potravinářské účely zatím není dokončena legislativa, ale pracuje se na ní a za posledních deset let, kdy pojídání hmyzu vešlo do módy i v západní společnosti, už jsou mezi kuchaři i naprostí mistři v přípravě hmyzu.

Milan Václavík má tři hmyzí druhy upravené za chviličku – potřebuje jen misku cvrčků, nějaká sarančata a larvy potemníka brazilského s názvem zophobas atratus.

První pravidlem je, že se hmyz nejí čerstvý, i když pochází z chovu a je živený podle hygienických zásad pro člověka, důvodem je případný výskyt bakterií: „Červi se nejdříve spaří horkou vodou, tím se usmrtí, a potom se hodí na pánev, kde se orestují asi po dobu pěti minut. Přidávám k nim česnek a chilli, grilovací bylinky, jako je koriandr, protože ten je spojen s asijskými chutěmi. Dá se k nim přidat cokoli – sójová omáčka, rybí omáčka, petržel, pepř nebo víno, fantazii se meze nekladou,“ prozrazuje své recepty Milan Václavík.  

Asi pěticentimetroví červi sice nevypadají vábně, ale s česnekem a chilli chutnají výtečně. Cvrčci na másle při ochutnávce také zaujmou a sarančata na víně už jsou téměř delikatesa. Stačí se nebát a hmyzí speciality při první příležitosti vyzkoušet.

autor: dak