Grilovaný pstruh s hráškovým pyré

Máte chuť na neobvyklou kombinaci? Nedávno jsem měla ohromnou chuť na pstruha, a protože tohle léto skoro pořád grilujeme, dala jsem si jemné bílé rybí maso v jednoduché úpravě na grilu – trocha soli, špetka pepře a citronové kúry. Ke pstruhovi výtečně chutnalo hráškové pyré – krásně zelené, lehce nasládlé a úplně jiné, než klasické přílohy, na které jsme zvyklí.

500 g mraženého hrášku
2 stroužky česneku, pokrájené
50–200 ml zeleninového vývaru
1 svazek bazalky
sůl a pepř

filet z pstruha
citronová kůra
sůl, pepř
bageta k podávání

Na pyré potřebujeme 500 g mraženého hrášku, protože už od kuchařů víme, že mražený si zachovává sytou barvu a lépe chutná. Hrášek povaříme několik minut ve vroucí vodě, dokud nezměkne. Slijeme jej a rozmixujeme s dalšími přísadami. Neměla by chybět kapka oleje, dva stroužky česneku, lístky ze svazku bazalky a trocha šťávy z citronu.

Pyré v mixéru naředíme deci až dvěma zeleninového vývaru. Garantuju vám, že vás kombinace ryby a pyré příjemně překvapí. Podáváme s plátkem citronu a můžeme přidat pár plátků opečené bagetky.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.