Burizónové tyčinky

Jí vaše děti spoustu sladkostí? Nic si z toho nedělejte, je to úplně normální. Pokud jim nechcete sladké přímo zakazovat, mohli byste je zkusit zvyknout na sladkosti, které jsou v podstatě zdravé a bez cukru. Takové burizónové tyčinky můžete dětem dát i do školy na svačinu. Recept prozradila žďárské cvičitelka Martina Sejkorová, která má šest dětí a všem tahle dobrota chutná.

„Budeme potřebovat sáček burizonů, rozinky, různá semínka nebo i kustovnici čínskou, tročku oleje a ječný slad. Ječný slad někde prodávají pod názvem sladěnka, nebo i jinak, ale určitě ho seženete ve zdravé výživě,“ radí Martina.

Na pánev dáme dvě lžíce rostlinného oleje a v něm napěníme dvě lžíce ječného sladu. Pozor, aby se nespálil, stačí jen chvíli. Do toho vsypeme všechna naše semínka a oříšky.

„Opražíme a necháme spojit, vsypeme balíček burizonů a ze všech ingrediencí umícháme tuhou hmotu. Tu natlačíme na plechu, který jsme vyložili pečícím papírem a necháme ztuhnout. Pak nakrájíme na tyčinky a máme pro děti, ale i pro sebe zdravou svačinu.“

„Obilné slady obsahují složité cukry, které se uvolňují postupně, takže se hodí i pro lidi, kteří se snaží redukovat váhu,“ vysvětluje Martina Sejkorová.

Kdybyste chtěli slavnostnější variantu, můžete burizónovou hmotu nakrájet na kostičky a dozdobit – třeba trochou šlehačky a rozinkou.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...