Bezlepkový mrkvový koláč

Každý rok se touto dobou mluví o hubnutí do plavek. Nevím jak vám, ale mně se to příliš nedaří.

Proto s radostí vítám každý recept, který zaručuje, že si pochutnám, ale na váhu to velký vliv mít nebude. Přesně takový by měl být moučník, který peče lektorka mateřského centra Srdíčko ze Žďáru nad Sázavou Martina Sejkorová.

Hlavní ingredience – rýžová mouka, mrkev a med zaručují, že koláč je bezlepkový a velmi lehký.

300 g strouhané mrkve

2 vejce

1 nastrouhané jablko

70 g rýžové mouky

1 balení prášku do pečiva

3 lžíce medu

Kokos, semínka, oříšky, cokoli dle chuti!

Kokosový olej na vymazání

Vylepšení:

150 g tvarohu

Sekané oříšky

„Koláč je lehoučký, dobrý, slaďoučký, takže chutná, ale ani tak se při něm nepřibere. Nastrouháme tři sta gramů mrkve, jsou to asi tak čtyři mrkvičky, dvě vajíčka se smíchají s nastrouhaným jablkem, sedmdesát gramů rýžové mouky. Samozřejmě když není rýžová, může se dát i normální, ale ta rýžová mouka tomu dá tu lehkost. Jedno balení prášku do pečiva bez fosfátu a tři lžíce medu,“ vysvětluje.

„Všechny suroviny smícháme a můžeme přidat kokos, semínka, oříšky, sušené ovoce, všechno co kdo má rád. Vylijeme do pekáčku vymazaného kokosovým olejem, pokud chceme zůstat v té zdravé linii, a pečeme zhruba 30 minut. Koláč je lehký, takže je upečený opravdu brzy. Upečený moučník můžeme vylepšit tak, že rozřízneme korpus a promažeme tvarohem s oříšky,“ přidává další radu Martina Sejkorová.

Nejen kvůli lehkosti doporučuje Martina rýžovou mouku, tento recept určitě ocení všichni, kdo mají někoho s bezlepkovou dietou. Já se ale vsadím, že tento dezert bude chutnat úplně všem bez ohledu na diety.