Žebírka v medové marinádě

Co zase vymyslet za dobrotu na oběd, co na večeři? Co třeba pečená žebírka? Vezmeme si kilo, vepřových žebírek a na ně si připravíme sladko pikantní marinádu.

Že je med dobrý i k masu, to nám potvrdí i včelař Petr Špaček, který to s medem umí: „Radil bych používat med do různých marinád na maso na grilování, i při pečení potírat kůži masa, aby byla křupavá. Musí se ale dávat pozor na vysokou teplotou, protože med se rád připálí, a pak je kůže nechutně nahořklá. Proto bych doporučil péct na co nejnižší teplotu a co nejdelší dobu, pak nebudeme mít vysušené maso, protože zůstane krásně šťavnaté.“

1 kg žebírek

100 ml medu

trocha vody

2 lžíce sladké chilli omáčky

3 lžíce tmavé sójové omáčky

1 lžíce octa

(hořčice - nemusí být)

sůl

Základ už tedy víme – s medem opatrně při vysokých teplotách, spíše si nechme na pečení delší dobu. Med můžeme naředit do marinády s dalšími ingrediencemi. Na deci medu přidáme trochu vody, dvě plné lžíce sladké chilli omáčky, lžíci octa a tři lžíce kvalitní tmavé sójové omáčky. Marinádu ozvláštní i lžíce hrubozrnné hořčice, která ale není nutná, třeba mně k medu příliš nejde, ale zkusit to můžeme. Nakonec dosolíme.

Všechno důkladně promícháme, až vyšleháme a potřeme v husté vrstvě nachystaná žebírka.

Vložíme do trouby, do pekáče přidáme zbytek marinády a pečeme opatrně na nižší teplotu než 160 stupňů nejméně hodinu a půl. Podáváme s dobrým pečivem.