Zámek přezdívaný „malá Hluboká“ v Kvaseticích získal zpět svou krásu

7. červen 2024

Kvasetice na Havlíčkobrodsku, to je část obce Květinov, kde stojí jen pár chalup a zámek. Kdo tudy šel před rokem 2017, pravděpodobně se zhrozil při pohledu na plevelem zarostlou, opuštěnou a rozpadlou ruinu, která kdysi bývala zámkem.

Dnes se zámek opět skví krásou, která mu v dobách jeho největší slávy vysloužila přezdívku "Malá Hluboká". Za proměnou stojí nadšení a úsilí patrnerské dvojice podnikatelů Lubomíra Dvořáka a Dany Krpálkové.

Ještě před rokem 2017 býval zámek ruinou, ukazuje Lubomír Dvořák

„Byl to obrovský problém se do té budovy dostat, protože ten objekt byl tak zarostlý tím plevelným náletem, že nebylo možné najít vstup. Vypadalo to katastrofálně, vybavuju si místnosti, které byly pomalované, v hrozném stavu,“ vzpomíná na začátky proměny zámku s rozpadlou střechou, kterou teklo, zborcenými komíny, vykradeným interiérem a složitými majetkovými vztahy. Proč se rozhodli přes toto všechno se do rekonstrukce pustit? „Ta budova byla designově náherná, a proto nás to přivedlo k tomu, že by bylo fajn se o to pokusit a dát ji do toho původního stavu."

Šedesát tisíc korálků

Celých 7 let, co se budova opravuje, věnovali oba veškeré víkendy práci na ní, co šlo udělat vlastníma rukama, to udělali. Příkladem mohou být stropní svítidla ze skleněných korálků zavěšených na zlatém kruhu. „To bylo snad šedesát tisíc navlečených korálků,“ směje se floristka a designérka Dana Krpálková. „Firma, která podobná svítidla vyrábí, sice existuje, ale její cena byla tak vysoká, že jsme se nakonec rozhodli, že půjdeme vlastní cestou,“ dodává Lubomír Dvořák.

Zámek v Kvaseticích

Ve své firmě na svahové sekačky vyrobil kovové doplňky svítidel, i kliky a štítky na dveře. „Je to podle původních klik, které jsme vyhrabali v hromadách suti. Našli jsme pár trámů, které byly označené, že je vyrobila parní pila Humpolec, ale jinak zloději tu budovu nekompromisně vykradli,“ stýská si majitel. Co nechybělo, byla stavební suť, kterou odvezlo na 25O tatrovek.

Zahrada a skleník

Nad vstupem září letopočet 1864, tvary opravdu připomínají klenot – zámek Hluboká v jižních Čechách. Dokumentace k němu se však nedochovala. „Pátrali jsme ve státním archívu, kusé doklady jsme objevili, ale to, co jsme potřebovali, to jsme bohužel nenašli, ani fotodokumentaci, proto jsme vycházeli z toho stávajícího stavu,“ dodává Lubomír Dvořák. Renovace se dočkal i zámecký park a zahrada se skleníkem. Cílem majitelů je pěstovat na ní sezónní plodiny, které se přímo čerstvé denně využijí v zámecké restauraci a penzionu.

Spustit audio