Larvy místo skalpelu: Chirurg Radovan Čech léčí nehojící se rány zajímavou metodou

3. červen 2025

Chronické rány trápí tisíce lidí. Chirurg Radovan Čech provádí netradiční metodu – larvy bzučivky, které doslova pojídají mrtvou tkáň a podporují hojení.

V oblasti hojení ran došlo v posledních letech k zásadním pokrokům, které nejen zlepšují péči o pacienty, ale i významně urychlují celý proces hojení. Chirurg Radovan Čech, jenž se specializuje na nehojící se rány už přes dvacet let. Díky svým zkušenostem školí i zahraniční lékaře a zájem pacientů je z celé České republiky.

Na úvod je dobré si připomenout, co se děje v těle zdravého člověka, když se poraní. „Hojení probíhá ve třech fázích, zánětlivé, proliferační a fázi tvorby jizvy,“ vysvětluje Čech. V první fázi tělo reaguje na poranění zánětem, aktivuje bílé krvinky, které nastartují hojení. Pokud vše probíhá bez komplikací, jako je infekce nebo jiné onemocnění, nastává tvorba nové tkáně a cév, tzv. angiogeneze a nakonec vznik jizvy. U běžných poranění podle Čecha trvá úplné zahojení přibližně 18 měsíců.

Čech se k problematice chronických ran dostal na začátku své kariéry. „Když začíná mladý chirurg, tráví hodně času v ambulanci. A právě tam se často setká s pacienty s diabetickou nohou, lidmi, kteří jsou zoufalí a potřebují pomoc,“ popisuje svou cestu.

Čtěte také

Příčinou chronických ran bývá nejčastěji infekce. Čech zdůrazňuje, že je nutné hledat původní onemocnění, může jít o problémy s cévami, cukrovku, nebo vyšší věk pacienta. Zpomalený metabolismus hojení ztěžuje. Ránu, která se nehojí déle než 6 až 9 týdnů, označujeme jako chronickou, podle Čecha by ale přesnější byl pojem „komplikovaná rána“, protože většinou souvisí s nějakým základním onemocněním.

Pacienty dělí do dvou hlavních skupin: Jedni trpí cukrovkou a mají tzv. diabetickou nohu, druzí se potýkají s bércovými vředy způsobenými poruchou žilního systému. Časté jsou i rány po operacích nebo proleženiny u imobilních seniorů, kde zásadní roli sehrává domácí péče.

Jedním z nejzajímavějších způsobů, jak tyto komplikované rány léčit, je použití larev bzučivky zelené. „Používáme je hlavně u diabetické nohy, kde potřebujeme rychle odstranit nekrotickou tkáň. Larvy ji doslova sežerou, zároveň ale dráždí okolní tkáň, což podporuje hojení,“ vysvětluje Čech. Larvy se na ránu aplikují na čtyři dny, během nichž se z drobných larev zvětší i na centimetr.

Larvy bzučivky zelené

Pacienti prý často první dny ani nezaregistrují, že mají larvy na těle. „Většinou to začne být nepříjemné, když larvy trochu povyrostou, někteří to cítí jako lechtání, jiní popisují i bolest, ale ta bývá spíš psychického rázu,“ uzavírá Čech.

Zkušenosti ukazují, že i když metoda může znít neobvykle, přináší velmi dobré výsledky. A hlavně pro řadu pacientů znamená naději tam, kde už jiná léčba selhává.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat