Z dílny čtyř truhlářů k rodinnému podniku. Profil nábytek funguje v Humpolci už přes 30 let
Z rozhodnutí čtyř truhlářů a jejich každodenní práce vznikla v Humpolci v roce 1991 rodinná firma Profil nábytek. Všechny dodnes baví chodit do práce.
„Firma profil nábytek jsou 4 zakládající členové – Pavel Bokůvka, Jan Ságl, Roman Čeleda a František Čermák jsem já,“ usmívá se obchodní ředitel firmy. „Ten začátek, to jsme byli sdružení truhlářů, začali jsme vyrábět dveře, okna, obložení, kuchyně, takové drobnosti. Během roku 1992 jsme dostali nabídku jít do malé privatizace, takže jsme se rozhodli podat si privatizační projekt. A tím, že jsme najednou měli pět miliónů úvěr a měsíční statisícové splátky, tak jsme to už nemohli dělat čtyřma rukama a od té stavební truhlařiny jsme přešli k nábytkářské,“ vzpomíná dále František Čermák
Firma nabrala zaměstnance a pustila se do výroby věcí, po kterých byl v devadesátých letech hlad – počítačové stolky, stoly do dětských pokojů, menší kanceláře. „A taky garnýže jsme dělali, ložnice a garnýže jsem dělal v předchozím zaměstnání,“ dodává pan František pobaveně.
Všichni zakládající členové mají ve firmě dohromady 13 dětí, které jsou zapojeny v různých pozicích. V prvních letech se zapojili i rodiče, a většina zůstává firmě nebo oboru věrná. Také ostatní zaměstnanci zde pracují 15 let a déle. Z centra města se přestěhovali na okraj, na brownfield u nádraží do nově vystavěných výrobních prostor, kde vzniká nápaditý nábytek.
Ordinace, Národní filmový archív
Na zdech je vyobrazen výrobní proces. „To je pro mladší zaměstnance, aby to měli vizuálně vyobrazené, my ostatní to známe. Nejhlučnější je šrotovač odpadu, který se rozšrotuje, jde to odsávacím potrubím do zásobníku a my tím topíme. Máme uzavřený cyklus, takže čím víc topíme, tím víc šetříme,“ znovu se směje František Čermák.
V hale, kde výroba končí, jsou k vidění svícny, které poslouží jako „péefky“, ale především už hotový nábytek. Třeba pro lékařskou ordinaci, firma vybavila i kanceláře Národního filmového archívu, interiéry hotelů, restaurací, a mnoho dalších prostor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka