Zámecký dezert Charlotta

Dezert Charlotta

Na prostřených stolech v sálech náměšťského zámku uvidíme mezi všemi dobrotami i dezert Charlotta, který byl v oblibě v 19. století a do dneška těší milovníky sladkého. Dezert Charlotta okamžitě poznáte podle dlouhých cukrářských piškotů, kterými je celý dokola obložen, převázán mašlí a nahoře jej zdobí ovoce.

Kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš říká, na jaké tabuli se objevoval: „Máme tady ukázku odpolední svačiny dámské, která je spojena se slavným dezertem Charlotta ze savojských piškotů, lesního ovoce a krému.“

Jaký to je ale krém a jak se vlastně slavná charlotta dělá?

1 balení cukrářských piškotů
několik dětských piškotů
5 balení tvaruhu
moučkový cukr podle chuti
ovoce - jakékoli, sezónní
1 šlehačku
1 balení práškové želatiny

Nachystáme si dortovou formu o průměru 22 centimetrů a cukrářské piškoty připravíme, aby byly rozbalené a po ruce. Krém se může připravit ze šlehačky, mascarpone nebo z tvarohu. My si vybereme tu poslední možnost.

Tvaroh – 5 vaniček - vyšleháme s cukrem v robotu, osladíme si krém podle chuti. Můžeme přidat i deset deka ovoce, které krém pěkně obarví. Dále bychom měli přivést k varu jedno balení šlehačky, odstavit z plotny a nasypat do ní celý sáček želatiny v prášku a důkladně prošlehat.

Potom přiléváme šlehačku do tvarohu a postupně čím dál rychleji šleháme do hladkého krému.

Spodek dortové formy vyložíme kulatými dětskými piškoty a okolo kraje postavíme opatrně dlouhé piškoty cukrářské, aby nám nepopadaly. Když do formy vylijeme všechen krém, naskládáme nahoru ovoce – jakékoli, ale ideální jsou jahody. Pokud máme mražené, necháme je důkladně okapat.

V lednici dezert chladne několik hodin, klidně celý den a před podáváním odepneme bok formy a převážeme mašlí. Uvidíte, že si budete připadat jako na zámku.