Veverka, muflon nebo trpaslík. Vynalézavé tvary louskáčků na ořechy od našich předků ukazuje část výstavy Zapomenuté Vánoce v Havlíčkově Brodě
Jak vypadaly Vánoce u našich prababiček a pradědečků ukazuje bohatá výstava v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod.
Je tam k vidění nejen to, jak to vypadalo v kuchyni u kachlových kamen, jak velké betlémy zdobily pokoje, nebo jaké drobné a ručně vyráběné hračky tehdy děti dostávaly. Vystaveny tam jsou i dvě neobvyklé sbírky. Tou první jsou stojany na vánoční stromečky s nejrůznějšími motivy lesních zvířátek.
Tou druhou jsou louskáčky z nejrůznějších materiálů – od dřeva, přes mosaz, hliník a podobně. „Sbírku pro nás připravil kurátor výstavy Dušan Naňák. Ty louskáčky jsou od malých, až po veliké figurky. O mnohých víme, že jsou tady z nějaké rodiny poblíž z Havlíčkobrodska nebo z Vysočiny. Máme tady louskáček s mufloní hlavou, který je od mistra kominického Jana Komendy z Nového Strašecí, nebo louskáčka trpaslíka ze Štoků, nebo hliníkového louskáčka ve tvaru veverky,“ přibližuje ředitelka muzea Alena Jindrová.
„Lidé si většinou dokázali vyrobit louskáčky sami po domácnostech. Ve vesnici také mohl být nějaký mistr, který louskáčky vyráběl pro ostatní. Naši předkové si s nimi totiž opravdu uměli vyhrát,“ soudí Alena Jindrová. Sbírka etnografa Dušana Naňáka vznikala v průběhu let, po předmětech se pídil ještě předtím, než v muzeu začal pracovat a její část předal do muzejních sbírek.
Na výstavě jsou také k vidění hračky, které si děti i dospělí vyráběli z ořechových skořápek. K zachovalým půlkám se přilepovaly další části skořápek nebo dřívek, aby tak vznikly kolíbky, sáňky a kočárky, do kterých děti vkládaly malá maminečka.
Výstavu „Zapomenuté Vánoce“ se sbírkami louskáčků i stojanů na stromečky si můžete v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod prohlédnout ještě do konce tohoto roku.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.