V novoměstské Škole spolu se nesoutěží, neznámkuje, a často se chodí ven. Všechny děti to baví

5. prosinec 2023

Jeden den vyjmenovaná slova, druhý tvorba vlastní knížky a v pátek běžky. I takto se dá učit na základní škole, kam se děti těší, kde se nesoutěží, ani neznámkuje, a přesto se v ní naučí všechno, co pro život potřebují. Tak funguje Škola spolu, která sídlí v prostorách polikliniky v Novém Městě na Moravě v dolní části vedle arboreta.

V jediné učebně panuje příjemná pracovní atmosféra, i když devět žáčků v rozpětí od první do čtvrté třídy pracuje na různých věcech. Například Filip má devět let a právě se vleže na zemi učí vyjmenovaná slova po V. Stejně starý Sam dělá totéž, ale raději sedí v lavici. Prvňáčkům Šímovi a Tomíkovi se věnují dvě paní učitelky, které s nimi procvičují psaní.

Druhačka Evelínka pracuje na kreslení obrázků z knížky, kterou právě čte

Druhačka Evelínka mezitím sama pracuje na kreslení obrázků z knížky, kterou právě čte. "Vždycky čteme knížku, přečteme si kousek, pak o tom nakreslíme obrázek, a vytvoříme si vlastně svoji malou vlastní verzi knížky, a tu si pak odnesou domů," vysvětluje k tomu paní učitelka Petra Neřoldová.

Jarka Šmídková patří ve "Škole spolu" k rodičům spoluzakladatelům

Jarka Šmídková patří ve "Škole spolu" k rodičům spoluzakladatelům a stará se o administrativu a chod školy. "Vznikli jsme jako iniciativa občanů a rodičů v Novém Městě na Moravě. Fungujeme od září 2021, tedy třetím rokem, máme devět dětí. Je to něco jako malotřídka, děti se učí společně, ale ještě chodíme tančit do ZUŠ, tvořit do Horácké galerie nebo si číst knížky do knihovny. A ještě máme terénní výuku na Odranci, kde se letos otevřela přírodní učebna Pastviska," popisuje chod školy, kam chodí i její dcera.

Škola má velký převis zájemců z řad rodičů i dětí, kteří by rádi zvolili tento typ výuky, a nejsou jen z Nového Města, ale i z okolí. Do stávajících prostor však zatím není možné více dětí vměstnat, proto Škola spolu stále jedná s městem o případných budoucích změnách. Snem všech zdejších dětí je dokončit ve Škole spolu docházku až do deváté třídy. 

Ve Škole spolu pracují s devíti dětmi dvě učitelky
Spustit audio