V Havlíčkově Brodě trénují budoucí špičky českého stolního tenisu. Děti se tam sjíždějí z celé Vysočiny

26. březen 2019

Dělat sport na špičkové úrovni není jednoduché. A teď nemluvíme o talentu, poctivém tréninku a dobrých trenérech. Důležité je i zázemí.

V Havlíčkově Brodě má takové zázemí sport, o kterém se nemluví tak často jako o hokeji nebo fotbalu. Zveme vás do klubu HB Ostrov.

„Já jsem stolní tenis začal hrát v dvaceti devíti letech. Chodíval jsem na hasičárnu na tajňačku, když neměli hasiči výjezd, hrát. Strašně mě to chytlo, založil jsem svůj klub,“ vzpomíná předseda klubu HB Ostrov Miroslav Jinek. Zpočátku určitě ani netušil, jak se jeho plány rozjedou. „Mám syna, který hraje taky solidně. Já jsem věděl, že jsou dvě reprezentační centra, což jsou Havířov a Praha, a já při představě, že bych ho měl hnát tři sta kilometrů daleko, tak se mi moc nechtělo. Byl to jeden z důvodů tady vytvořit halu, zázemí,“ dodává.

Turnaje ve stolním tenisu mají v Havlíčkově Brodě velkou návštěvnost

V Havlíčkově Brodě hrály legendy českého stolního tenisu jako Petr Korbel, Jan Hrnčiřík nebo Pavel Širůček. Důležité zápasy se odehrály ještě v kulturním domě Ostrov, a měly na místní poměry obrovskou návštěvnost. „Už v tu dobu, kdy jsme hráli extraligu, jsme začali dělat mládež, děti. Měli jsme zhruba pět, šest dětí, a mě ty děti začaly čím dál tím víc bavit,“ popisuje další zlom v plánech Miroslav Jinek.

Pokud je nezlákají holky, cigarety a alkohol, mohou ty děti něco dokázat

Dnes mají stolní tenisté k dispozici moderní halu se vším zázemím, a co se týče výchovy mládeže, jsou vidět výsledky. „Patří ke špičce v republice, takže někdy do budoucna, pokud je nestáhnou holky, cigarety, alkohol, tak by mohli něco dokázat,“ říká s úsměvem předseda klubu. Kvality mladého týmu potvrzuje i šéftrenér Bohumil Vožický. „Narazil jsem tady na skupinu lehce nadprůměrně nadaných dětí. Zvládají základní údery, ten pohyb už nějak vypadá za stolem.  Věřte mi, že tady ty děti, který trénuju tady, jsou nadanější než ty, co jsem trénoval v Praze,“ říká.

Děti vozí na tréninky několikrát týdně rodiče. Jezdí z celé Vysočiny

Děti dojíždějí na tréninky několikrát týdně z celé Vysočiny. Vozí je rodiče. I ti musí talentu svých dětí něco obětovat. „Jsem ze Světlé nad Sázavou, táta hrál ping pong, tak jsem se šel podívat a začalo mě to bavit,“ říká Jakub Růžička. „Mě prostě na tom baví, že se můžu naučit nové věci, nové údery a aspoň nějak zabiju čas,“ přidává se Matyáš Jinek. Jako v jiných sportech, mají i malí hráči stolního tenisu své vzory. „Chci být jako Harimoto,“ říká Štěpán Holub. Vybral si určitě dobře. Tomokazu Harimoto se v roce 2018 stal v historii nejmladším vítězem prestižní soutěže World tour.

Spustit audio