Řecká fazolová polévka

Olivový olej je velmi zdravý a v řecké kuchyni se používá prakticky do všech jídel. Však se také říká, že řecká kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě. Spousta olivového oleje patří i do řeckého národního jídla – do fazolové polévky.

Kostas Charakleias, Řek, který žije v Jihlavě, říká, že jinak je ale tato polévka podobá té naší. „Začíná se také tím, že fazole – velké či malé, jaké máme rádi – si den předem namočíme. Při vaření pak přidáme rajčatový protlak, sůl, česnek, oregano a štědře zalijeme olivovým olejem.“

Když je polévka uvařená a rozlitá do talířů, každý správný Řek si ještě přidá dvě lžíce olivového oleje.

K řecké fazolové polévce také nutně patří chléb. Protože na celém Balkáně, když k jídlu nemáte spoustu chleba, je to pode Kostase, jako byste vůbec nejedli.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.