Quesadilla

Slovo quesadilla napsané na papíře vypadá velice obtížně. Ale až tuhle původem mexickou dobrotu ochutnáte, zjistíte dvě věci.

Za prvé, není důvod se jí obávat, skládá se ze samých známých a dobrých věcí. A za druhé, chutná skvěle, klidně ji vyzkoušejte. Jak říká zkušený kuchař Jan Háha z restaurace Na louce v Novém Veselí, už připravoval quesadillu mockrát a nic to není.

4 pšeničné placky tortila

chilli pasta

kuřecí prsa grilovaná nebo pečená

cibule (nejlépe červená)

na salsa omáčku:

plechovka drcených rajčat

1 cibule

2 stroužky česneku

šťáva z citronu

chilli koření

koriandr

špetka cukru

sůl, pepř

(případně hotová omáčka salsa nebo  barbecue)

100 g strouhaného čedaru

„Na pánev se položí pšeničná tortillová placka, potírá se chipotles, to je vlastně drcené mleté chilli v pastě. Pak se dělá rajčatová salsa, to je z drcených rajčat, cibule, česneku, šťávy z citrusů, chilli, koriandr, cukr, sůl, pepř. To se prováří tak dlouho, až je salsa hustá, a to se poklade taky na tu pšeničnou tortillu,“ popisuje Jan Háha.

Pokud se vám nechce se se salsou dělat nebo nemáte čas, můžete na placku se základní vrstvou chipotles dát kapku hotové salsy nebo jiné omáčky třeba s příchutí barbecue. Na pánvi tedy máme potřenou placku a teď potřebujeme hotové kousky ogrilovaného nebo pečeného kuřecího masa. „Přidáme natrhané hotové kuřecí maso, může být grilované nebo pečené, a sýr čedar, protože se pěkně rozpouští. Placka se překlopí napůl a na pánvičce se opeče z obou stran, až je do zlatova,“ říká kuchař.

Queso znamená španělsky sýr a ten je v quesadille nejdůležitější. Přehnutá placka se sýrem a ochuceným masem má teď tvar půlkruhu a my ji ještě překrájíme na trojúhelníky a můžeme si pochutnat. Hlavní je nebát se množství sýru a vyzkoušet různé druhy, především takové, které se teplem dobře roztékají. Podle chuti si do náplně můžete přidat i fazole, kukuřici, olivy nebo papriku, možností je spousta.