Profese biologa a novináře k sobě mohou mít blízko

21. říjen 2012

Petru Klukanovi nešla na gymnáziu matematika a fyzika, a tak se těmto předmětům chtěl na vysoké škole obloukem vyhnout. Toužil se stát kameramanem, ale neměl tehdy vhodný kádrový profil, a tak se rozhodl pro studium biologie. Jeho dědečel byl sedlák, měl tedy k přírodě blízko.

Po ukončení studia nastoupil do jihlavského Agropodniku, sbíral na poli brambory a zjišťoval, zda jsou napadené rakovinou nebo háďátkem. Sametová revoluce přinesla zlom - Agropodnik propouštěl, a Petr Klukan změnil povolání, stal se novinářem. Jeho maminka totiž zrovna odcházela z Jihlavských listů... O pár let později se Petr Klukan stal šéfredaktorem Jihlavských listů, a také spoluzakladatelem společnosti, která tyto noviny vydává. Stýská se mu po laboratoři? Propojila se někdy v jeho kariéře profese biologa a novináře? Ano, jednou, když šel fotografovat ostatky pohřbených v kryptě jihlavského kostela. Do rukou se mu dostal vzorek tkáně ve zkumavce, a Petr nevěděl, co dřív, jestli sbírat podklady pro článek, nebo zkoumat obsah preparátu.

0:00
/
0:00
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová