Vinař Josef Chromý je v Tasmánii celebritou. Obědval i s anglickou královnou

20. září 2022

Životní příběh Josefa Chromého by vydal na několik románů. Na začátku 50. let emigroval do Austrálie a tam velmi úspěšně podniká.

U nás je čestný občan Žďáru nad Sázavou známý především své rodině a přátelům, na opačném konci světa je to skutečná celebrita – osobnost, se kterou se chce setkat každý, kdo ve světě podnikání něco znamená i každý nový australský premiér. 

Vinařství, které založil a rozvinul na Tasmánii, nese jeho jméno jako světově proslulou značku a získalo mnoho ocenění - 14 trofejí a 170 medailí z vinařských soutěží.

Útěk z Československa

Když ve svých 19 letech utíkal z Československa, netušil, co všechno ho potká. „Vždy jsem si přál mít malé řeznictví, ale protože tady všechno řídili Rusové a podnikat nebylo možné vůbec, utekl jsem v roce 1950 přes rozdělenou Vídeň. Austrálii jsem si vybral, protože to byla mladá země s mnoha příležitostmi a navíc je nejdále od Ruska,“ vzpomíná nejznámější Čechoaustralan z Tasmánie.

Na lodi utratil poslední peníze, takže v Austrálii vystoupil s prázdnými kapsami. Začal pracovat na Tasmánii v továrně. Za vydělané peníze se pustil do spolupráce s místním řeznictvím. Jako vyučený řezník znal recepty na masné speciality. Nakonec masnu koupil a během dvou desítek let vybudoval masokombinát, který nazval Blue Ribbon. To byl ale teprve začátek! 

Masokombinát a vinařství

V 90. letech dostal neodolatelnou nabídku, řeznictví prodal a zaměřil se na víno. „V roce 1994 jsem postupně koupil tři malá vinařství, a vybudoval největší podnik na Tasmánii. Naše víno získalo spoustu cen,“ ohlíží se Josef Chromý za svými úspěchy. 

V roce 2007 nastartoval řady vína, které nesou jeho jméno – Pepik, Josef Chromý wines a řadu nejvyšší kvality pojmenoval po svém městě – Zdar. Na Tasmánii se daří odrůdám pinot noir, pinot gris, ryzlink nebo chardonnay.

Chardonnay

V roce 2011 se úroda chardonnay obzvláště vydařila. „Naše chardonnay vyhrálo na Tasmánii, tak jsme ho poslali na celostátní soutěž do Austrálie, kde taky vyhrálo, a nakonec získalo trofej i jako nejlepší chardonnay na světě,“ usmívá se. 

Díky úspěchům vinařství Josef Chromy wines se jeho majitel setkal s každým australským premiérem, a dokonce poobědval s anglickou královnou Alžbětou II. „Poprvé jsem královnu viděl v roce 1956, když přijela na Tasmánii. To jsem jí jen mával z davu. Ale v březnu v roce 2000 jsem měl to štěstí, že jsem s ní mohl poobědvat. Seděl jsem na čestném místě naproti ní, povídali jsme si o víně. Byla to velice milá dáma. Bylo nás u stolu jen osm lidí, dokonce i její manžel obědval ve vedlejší místnosti.“

Josef Chromý se do svého rodného Žďáru nad Sázavou pravidelně vrací. Při své poslední návštěvě v 92 letech oznámil, že vinařství, které dále ponese jeho jméno, prodal a pustil se do podnikání s nemovitostmi,  kterému se začal věnovat už dříve.

Spustit audio