Pro mozaikáře je výhra, když někdo bourá koupelnu. Každá kachlička se hodí
Taťána Piechowiczová z Dolních Dvorců se zamilovala do mozaiky. Z malých i velkých střípků sestavuje celé obrazy, zdobí vázy a květináče.
„Kolem 20. roku jsem si uvědomila, že bych chtěla něco vytvářet,“ říká Taťána Piechowiczová. Nějaký čas pracovala v keramické dílně, nakonec ale zakotvila v lékárně a tvoří ve svém volném čase. Pustila se do mozaiky.
Mozaikové obrazy, vázy, květináče
„Obdivuju českou mozaikářku Pavlínu Pecko,“ představuje svůj vzor a sní o vytváření mozaikových obrazů podle děl slavných malířů. „Viděla jsem u jiných autorů třeba Slunečnice od Vincenta van Gogha, ta hvězdná obloha je nádherná.“
Pod jejíma rukama ale nevznikají jen mozaikové obrazy. Barevnými střípky zdobí vázy, květináče, a nebojí se využít třeba i rozbitých porcelánových hrníčků a talířků. Někdy je dokonce do mozaiky zakomponuje i celé. Nejčastěji ale používá střepy z obkladaček. Z těch si speciálními kleštěmi vyštípává potřebné tvary, které pak lepí na podklad. „Existuje víc lepidel. Já používám v tubě, tekuté hřebíky. Rovnou si to na střep vymáčknu.“
Na nákupu dlaždiček
Táňa už se na svět kolem sebe dívá očima mozaikářky. Když přijde do hobby marketu, hned se dívá po kachličkách, v každé koupelně hledá barvy, které jí chybí.
„Kupuji třeba metr červený, metr žlutý a pak to prostě rozbiju,“ směje se s tím, že po jednom kousku se nakupovat nedá. Naštěstí ji už její okolí zná. „Je pravda, že když někdo rekonstruuje koupelnu a zbydou mu kachlíky, tak dostanu echo.“
Související
-
V malé dílničce vznikají zahradní lampy i pítka pro ptáky. Jsou vyrobené z odolné šamotové hlíny
V Kamenici u Jihlavy najdeme keramickou dílnu Michaely Nejedlé. Vznikají tam všelijaké výrobky včetně venkovních dekorací.
-
Čtyři jihlavské hraniční kameny opravuje restaurátor. Nejvíc práce měl v Pávovské ulici
Jihlavou vede historická hranice mezi Čechami a Moravou. Dodnes na území města stojí čtyři kameny s patřičnou symbolikou.
-
Každé léto pořádají ve sklárně v Janštejně prohlídky pro veřejnost. Chtějí ukázat krásu řemesla
Sklo se v Janštejně taví už od začátku 19. století. Novodobá historie sklárny se píše od konce 90. let, kdy se jí ujal nový majitel a pustil se do přestavby a rozvoje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka