Před osmdesáti lety odpálili partyzáni trať u Služátek. Potřebovali odvést pozornost Němců
Tři dny před Štědrým dnem roku 1944 odpálili partyzáni železniční trať u Služátek na Havlíčkobrodsku. Byli to členové skupiny Zarevo, která se po vysazení na Slovensku přesunula na Moravu. Na Vysočině pak tato skupina zvláštního určení operovala až do konce války.
„Partyzáni se rozhodli odpálit jednu z tratí na Prahu. Byla to noční akce,“ říká historik Michal Kamp. Stalo se to 21. prosince roku 1944. „Položili to kolem půl desáté, když přejel osobní vlak a odpálili ten následující nákladní,“ dodává. Detonace nebyla úplně úspěšná. Většina vagónů projela přes výbuch, dva zůstaly před výbuchem a žádný nevykolejil.
Cílem ale nebylo zlikvidovat vlak, ale odvést pozornost od jiného místa, kde partyzáni operovali. „Oni fungovali kolem Peršíkova, ale měli za sebou několik dní pátrací skupiny. Potřebovali se jich zbavit,“ říká historik s tím, že partyzánská akce je podrobně popsaná ve výpovědích partyzánů a v policejní zprávě.
Na zastávce Josefodol, jen pár metrů od místa, kde tehdy došlo k výbuchu, by brzy měla stát informační tabule, která bude události připomínat. „Přijde nám, že ta událost je tak výjimečná a inspirativní, že je dobré ji připomínat,“ říká starosta Služátek Hynek Bouchal.
Legendy o partyzánské akci o Vánocích roku 1944 se ve Služátkách dodnes předávají v rodinách. „Když si sednete do Služátek do hospody, tak se vždycky na partyzány dostane. Často jsou ty věci zveličené, ale to nám nebrání, abychom si o nich povídali,“ dodává starosta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.