Od zámků, kování, přes rybářské náčiní až po chytrou vložku do dveří. Žďárská firma TOKOZ slaví 105 let kovovýroby
Žďárská firma TOKOZ slaví 105 let kovovýroby, od zámků a rybářských potřeb po chytré vložky. Její příběh mapuje výstava na zámku.
Továrna, kde dnes sídlí jedna z nejstarších průmyslových firem ve městě i blízkém okolí, vznikla na místě, kde se v 19. a na začátku 20. století, vyráběly sirky, uvádí ředitel TOKOZu Vladimír Chládek: „Ty objekty Sirkárny koupil pražský podnikatel Jaroslav Josef Rousek na přelomu let 1919-1920, a na podzim roku 1920 začal vyrábět první kovové zboží.
Po úspěšných začátcích za dob První republiky přišla hospodářská krize a v továrně nastaly změny: „Měli dluhy, Jaroslav měl i nějaké zdravotní potíže, tak firmu prodal svému synovci Josefovi. Tomu nebylo ještě ani třicet, když tu firmu koupil. No, a protože byl od mládí vášnivý rybář a rybářské náčiní bylo tehdy v Československu drahé, rozhodl se, že se pustí do jeho výroby. Takže vedle zámků a kouřovodů a kamen a hrabiček a motyček, rozšířil portfolio,“ přidává Vladimír Chládek další zajímavosti z historie. „Ty visací zámky, které se vyráběly tehdy a vlastně je vyrábíme do dneška, měly své vzory hlavně ve Velké Británii, stejně jako ta rybařina!“
Za druhé světové války dostala továrna od okupantů za úkol rozšířit výrobu pro Wehrmacht, přibylo proto polní nádobí, ešusy a lžíce. V poválečných letech ještě před znárodněním firma exportovala do zemí po celém světě. „To bylo od Singapuru, po Spojené státy, Severní Afrika, Blízký Východ. Musím říct, že to bylo více zemí, než kam umíme exportovat dneska my,“ přiznává dlouholetý ředitel.
Po znárodnění se ve výrobě pokračovalo, v padesátých letech přišla změna názvu. Z oficiální „Továrny na kovové zboží“ vznikla zkratka TOKOZ, která zůstala dodnes. Vladimír Chládek do ní nastoupil po vysoké škole na konci 80. let jako technolog, po roce 1989 a následujících letech, kdy se podnik privatizoval, se stal majitelem a ředitelem. „Člověk má rád všechny své děti,“ přemýšlí o výrobcích. „Nejvíc jsme dneska pyšní na to, že se nám podařilo vyvinout chytrou elektromechanickou cylindrickou vložku do dveří. Mechanicky tam klíč strčíte, ale potřebujete oprávnění. Pokud nemáte právo odemykat, tak s ním nejde otáčet,“ usmívá se na závěr.
Bohatě zdokumentovanou historii jedné z nejstarších továren na Žďársku, doplněnou množstvím dobových fotografií, na kterých se může poznat mnoho zaměstnanců i jejich přátel a příbuzných, najdeme na volně přístupné výstavě na zámku Žďár až do 2. července 2025.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.