Starou radnici v Havlíčkově Brodě zdobí originální štuková výzdoba. Obdivovat můžeme 15 andělíčků z doby renesance
Na jižní straně Havlíčkova náměstí v Havlíčkově Brodě stojí původně gotická budova, po požáru přestavěná v renesančním stylu, známá jako Stará radnice.
Při opravách byly po odstranění mnoha vrstev malby objeveny originální štuky, především na klenutém stropě Smetanova sálu v horním patře. Každý kousek z ornamentů a hlav andělů je ručně vyroben a jiný než všechny ostatní.
Zvenčí na budově upoutá pozornost ve výklenku na hodinové věži kostlivec Hnát známý jako Brodská smrt. Hnáta najdeme i uvnitř: „Toto je starý kostlivec Hnát, kterého máme rádi nejen z pověsti, která je tak trochu proti Jihlavě,“ usmívá se místostarosta města a havlíčkobrodský patriot Libor Honzárek. „Roku 1472, když jsme byli napadeni jihlavskými vojsky, Hnát držel službu na Jižní věži, a měl jako hlásný zazvonit na poplach. Ale protože byl podplacený, tak nezazvonil, a ty jihlavské pustil. Když jsme po boji jihlavské vyhnali, tak Hnáta ukamenovali v hradebním příkopě, a od té doby musí zvonit na radnici v každou celou hodinu.“
Na klenutých stropech ve vestibulu v přízemí jsou vidět první známky renesanční výzdoby v podobě štukových andělů. „Je to jedním z nejcennějších prvků interiérové výzdoby radnice z let 1662 až 1668. Nejsou to prvky, které by byly dopředu vyrobeny a na strop jen přilepeny. Tohle je ruční výroba. Když se člověk dívá pozorně do tváří těch andělů, zjistí, že každý z nich má trochu jiné detaily, jiný obličej,“ upozorňuje Libor Honzárek.
Koncertní sál je štuky vyzdoben celý, opravit je do původního vzhledu však nebylo snadné. „Odkrývala se silná vrstva nátěru, jak se to stále malovalo. U těch andělů, kterých je tady dalších třináct, nebylo vůbec poznat, že to jsou andělé, místo vlasů měli jen takové přilby. Pomocí restaurátorské techniky se postupně odkrýval milimetr po milimetru dekor toho štuku, až se došlo na úplný základ. Takže dneska, když se na ten strop díváme, máme skoro autentickou představu, jak se na něj dívali naši spoluobčané roku 1668 na konci 17. století, a to je famózní,“ uzavírá nadšeně Libor Honzárek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka