Na 80 obyvatel má Těchobuz 10 památek. Všechny jsou v majetku obce
Těchobuz je vesnička, která leží téměř na hranici Vysočiny a Středočeského kraje. Má necelých 80 obyvatel, ale co se týče kulturních památek, zapsaných v oficiálních seznamech, mohla by jí závidět i desetitisícová města.
Centrem Těchobuze, malé vesničky na Pelhřimovsku, je zámek. "Do roku 2015 sloužil jako ústav sociální péče pro mentálně postižené," říká starosta Těchobuze Pavel Hájek. Dnes jsou na zámku byty. To, že jsou všechny těchobuzské památky majetkem obce, je pro ně jistě výhra. Osm z nich je už opravených a zbylé dvě rekonstrukce čeká. Náročná byla jistě přeměna bývalého vepřína v galerii a společenské prostory. "Opravdu na cihlu, na kámen. Z omítek nezůstalo nic," dodává starosta.
Ve výčtu dalších památek nelze opomenout bývalou školu. "Byla založena na popud Bernarda Bolzana," říká starosta. Bernard Bolzano byl známý filozof, matematik a estetik, který v Těchobuzi v devatenáctém století žil ve vyhnanství, a velmi se tehdy zasloužil o rozvoj obce. Jeho stopy jsou dodnes vidět na každém kroku. Proto i naučná stezka po těchobuzských památkách nese jeho jméno. Vedle školy stojí malý kostelík a zvonice, v jejímž přízemí bývala panská a později obecná šatlava.
Významnou památkou je citlivě zrekonstruovaná roubená polygonální stodola, která stojí na výpadovce na Pacov. Za ní stojí ještě špýchar. "K němu Bernard Bolzano napsal stanovy a fungovala zde nejspíš první družstevní záložna, která byla v českých zemích zřízena," říká Pavel Hájek, a doplňuje ještě další dvě památky: "Kaple svatého Jana Nepomuckého a márnice." Ty stojí na výpadovce na Ježov.
Související
-
Malérečka z Pelhřimova našla inspiraci u slavného šperkaře Fabergého. Její vajíčka se třpytí zlatem
Malování kraslic není jen historickou tradicí, kterou je třeba dodržovat. Martina Malá z Pelhřimova spojila tradiční voskovou batiku s inspirací od slavného šperkaře.
-
Rašelinou se na Vysočině i topilo. U Velkého pařezitého rybníka je hluboká skoro pět metrů
Vzácné traviny, orchideje, ale také mravenci, kteří žili už v době ledové. To vše je možné najít na rašeliništích. Několik jich máme i na Vysočině.
-
Studánka Anežka u Červeného kříže nabízí pocestným osvěžení, posezení i poučení. Ocení ji i cyklisté
Vlasta Cahová z Rudíkova na Třebíčsku se stará o zapomenuté a poškozené křížky v polích a spolu s členy své rodiny zvelebila jednu nenápadnou lesní studánku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.