Parapet muzejního okna tvořil náhrobní kámen. Ten stával u kostela sv. Ducha
Práce historika bývá často opravdu mravenčí. Pomocí drobných úlomků, náznaků nebo dávných zápisů oživují příběhy našich předků. Husarský kousek se teď podařil Radimu Gondovi z jihlavského muzea Vysočiny.
Při rekonstrukci budovy Muzea Vysočiny v Jihlavě dělníci při vybourávání okna zjistili, že plocha kamene, který tvořil parapet, je pokrytá textem. "Pan ředitel mě požádal, abych se šel na ten kámen podívat," říká historik Radim Gonda. Ukázalo se, že jde o náhrobní kámen, který byl dokonce dávnými dělníky zčásti osekán. "V Jihlavě taková praxe byla. Když byl zrušen kostel svatého Jakuba a kostel svatého Ducha, tak došlo k recyklaci náhrobních kamenů," říká historik s tím, že kameny od svatého Jakuba byly nalezeny v podlaze kostela. Kámen z muzejního okna stával na hřbitově u kostela svatého Ducha.
Text na náhrobku je špatně čitelný a není úplný. Přesto je z něj možné vyčíst datum úmrtí a malé části jmen. Radim Gonda pátral ve starých matrikách a zjistil, že náhrobek stál na hrobě Antona Sterlyho a jeho ženy. "Provozoval živnost soukenického mistra," říká historik s tím, že se mu podařilo zjistit i adresu, kde Anton Sterly žil. Bylo to v dnešní Havířské ulici číslo 15.
Anton Sterly měl deset sourozenců. Jedním z bratrů byl Andreas Sterly, který Radima Gondu obzvlášť zaujal. "Byl to jeden z nejstarších jihlavských historiků," dodává. Andreas Sterly působil jako magistrátní rada, a díky tou měl přístup ke starým jihlavským knihám a pramenům. Jedním z jeho nejvýznamnějších děl byly Dějiny Jihlavy. Jejich rukopis je dodnes uložený v jihlavském archivu. Práce Andrease Sterlyho je významná v tom, že si nevymýšlel. Čerpal z historických pramenů, které už často neexistují.
Související
-
Tragický osud židovské dívky Hany Bradyové připomíná v Horáckém muzeu v Novém Městě její šátek
Výtvarník a restaurátor Jiří Štourač daroval Horáckému muzeu v Novém Městě na Moravě malý šátek, který patřil židovské dívce Haně Bradyové.
-
Na 80 obyvatel má Těchobuz 10 památek. Všechny jsou v majetku obce
Těchobuz je vesnička, která leží téměř na hranici Vysočiny a Středočeského kraje. Má necelých 80 obyvatel a 10kulturních památek zapsaných v oficiálních seznamech.
-
Malérečka z Pelhřimova našla inspiraci u slavného šperkaře Fabergého. Její vajíčka se třpytí zlatem
Malování kraslic není jen historickou tradicí, kterou je třeba dodržovat. Martina Malá z Pelhřimova spojila tradiční voskovou batiku s inspirací od slavného šperkaře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.