Na farmě se pstruzi před třením uspávají. Generační ryba má i tři kilogramy

6. březen 2023

Ryba by měla být na talíři alespoň jednou týdně. V našich končinách jsou nejdostupnější a také nejčerstvější například kapři nebo pstruzi. Jak se takový pstruh chová ve velkém? Třeba na pstruhové farmě.

Na pstruhové farmě otce a syna Píbilových v Hamrech u Ledče nad Sázavou vyrostou ryby od jikry po tržního pstruha. "Tohle je líhňařský inkubátor. A tohle je jikra, která byla vytřená před třemi dny," ukazuje Martin Píbil. V nádobě jsou malé oranžové kuličky jiker. V líhni postupně dozrají malé plůdky, které pak rybáři přemístí do odchovných žlabů. To jsou v podstatě podlouhlé laminátové vany.

Na farmě je několik sádek. V první jsou takzvané generační ryby. Jsou to dva až tři kilogramy velcí pstruzi, od kterých rybáři získávají jikry. V přírodě se pstruh vytírá v proudící vodě. Na farmě ryba o vytření ani neví. "Sádka se sloví, pstruzi se dají do manipulačních kádí a musí se před výtěrem uspat," vysvětluje Martin Píbil. Uspání probíhá formou koupele ve vodě, ve které je přidaná bezpečná látka. "Za chvíli se vzpamatují, a dají se zpátky na sádku," dodává.

V další sádce jsou takzvaní ročci, což jsou rybky velikosti asi dvanáct až patnáct centimetrů, a je jich v nádrži čtyřicet tisíc. Takzvaná tržní ryba, tedy ta, kterou Píbilovi z farmy odvážejí, váží třicet až padesát gramů. Tito pstruzi většinou jdou do sportovních rybníků, kde je rybáři loví na pruty.

Spustit audio

Související