V prosinci 1944 havaroval u Polné americký bombardér. Jako zázrakem všichni přežili

5. květen 2021

Na sklonku roku 1944 havaroval poblíž Polné americké bombardér. Jako zázrakem všichni přežili a po válce se vrátili domů.

V roce 2019, tedy 75 let poté, se na louce za hrází rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku objevil památník s kovovou siluetou letadla a destičkou s nápisem.

Členové Klubu za historickou Polnou se jím rozhodli připomenout významnou událost z konce roku 1944.

Závada a střepina

„Připomíná událost havárie amerického bombardéru Liberator dne 16. prosince 1944,“ vysvětluje důvod existence památníku člen Klubu za historickou Polnou Jan Prchal. Američané měli tehdy základnu v jižní Itálii a onen den letěli bombardovat strategické objekty v Protektorátu Čechy a Morava.

Na Mostecku letadlu vynechal motor, druhý zasáhla střepina protiletecké obrany Wehrmachtu. Bez navigace tak Liberator zabloudil na Polensko, kde havaroval.

Členy posádky vypátrala německá domobrana

„Po dvou hodinách přijela německá letecká komise z Německého Brodu, která prostor zajistila,“ pokračuje ve vyprávění Jan Prchal. Posádka bombardéru stihla z letadla vyskákat před havárií. „Všichni dopadli vcelku dobře, i když jeden přistál na borovici,“ dodává badatel.

Německá domobrana z okolních obcí po Američanech pátrala. Posledního objevili 18. prosince u sedláka v Kamenné. Po vyslýchání v Jihlavě byli členové posádky převezeni do zajateckého tábora na pobřeží Baltu.

Nejkurioznější je fakt, že se celá posádka po válce ve zdraví vrátila domů do Ameriky.

V roce 2008 zorganizoval Klub za historickou Polnou pátrání po troskách bombardéru. Výsledek byl více než úspěšný. „Bylo to zaryto až dva metry hluboko,“ říká Jan Prchal s tím, že pomocí detektorů kovu objevili zbytky letounu včetně části motoru i nábojů. „Potom jsme udělali v místním muzeu výstavu,“ dodává.

Související