Menší světelné znečištění a čistý vzduch přejí pozorování hvězdné oblohy na Vysočině, říká amatérský astronom ze žďárské hvězdárny
Na kraji Žďáru nad Sázavou v nenápadné zahradě u železniční trati stojí malý domek se šikmou střechou. Jde o hvězdárnu postavenou pro nadšené pozorovatele hvězdné oblohy v polovině osmdesátých let. V budově s posuvnou střechou se ukrývá hvězdářský dalekohled, který k pozorování noční oblohy využívá astronomický kroužek. K dispozici je i pro veřejnost.
Průvodcem na hvězdárně je amatérský astronom Martin Křižovič. "Víme, že hvězdárna byla stavěna kolem roku 1984, vybudovali ji v akci Zet. Je to malý domeček na půdorysu asi pět krát deset metrů s odsuvnou střechou. Před válkou tady působil František Hutař jako nadšenec pro astronomii, který se pokoušel, aby ve Žďáře hvězdárna byla. V sedmdesátých letech se objevili další, kteří navázali na jeho památku a dílo a tady tu pozorovatelnu vybudovali," ohlíží se za minulostí.
Dalekohled pod posuvnou střechou je z poloviny 80. let, Je to zrcadlový dalekohled o průměru 25 centimetrů a ohniskové vzdálenosti 3500 milimetrů. Chybí mu oproti moderním dalekohledům ovládání počítačem a další drobné moderní technické vymoženosti. Pro pozorování v terénu si astronom vozí vlastní dalekohled, který se pomocí ovládání pohonu umí otáčet za hvězdami, které se na obloze poměrně rychle pohybují, aby pozorovateli neutekly ze zorného pole.
Martin Křižovič má vedle astronomie i další koníčky, například meteorologii. "Na Vysočině bývá zataženo častěji než v nížinách, ale zato tady máme menší světelné znečištění a čistší vzduch," říká k podmínkám pozorování v našem kraji.
Související
-
Na plochu 300 hektarů u Bukové měl spadnout meteorit. Odborníci s dobrovolníky tam pátrají
Rodokmen nemají jenom šlechtici nebo psi. Mají ho také meteority. Na světě jich je známých asi jenom čtyřicet. Po dalším takovém pátrají astronomové na Jihlavsku.
-
Hvězdárna v Třebíči má nový dalekohled. Postavil ho amatérský...
Třebíčská hvězdárna má nový dalekohled. Vlastníma rukama ho vytvořil astronom Josef Fortelný, který se o vesmír zajímá celý svůj život. Dalekohled skládal do posled...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.