Na Černovice je možné se koukat hned ze šesti vyhlídek. První byla ta na Svidníku
Kolem Černovic na Pelhřimovsku vede nová turistická trasa, která spojuje šest vyhlídkových míst. Na všech jsou umístěné lavičky a cedule se stříškou. Stejná jako ta, kterou před skoro sto lety nad městem postavil otec místního patriota Pavla Janečka.
"Tady nad náma je kultovní kopec Svidník. Ten kopec miloval můj táta," začíná své vyprávění dnes devadesátiletý Pavel Janeček. Vzpomíná, že jako děti chodili s rodinou na Svidník opékat špekáčky, a tatínek tam nakonec vybudoval vyhlídkové místo.
Už tehdy to byla cedulka na rozeklaném dřevěném sloupku se stříškou. Na té cedulce bylo napsáno Krásná vyhlídka. Místo bylo hojně navštěvované do té doby, než tam zemědělci navezli zeminu. "Byla tam desítky let, než ten kal uzrál, že ho mohli rozvézt zase na pole," říká Pavel Janeček.
V té době už ale byla vyhlídka rozbitá. "Měl jsem za povinnost to uvést do dobrého stavu," říká s tím, že od té doby za ním chodili známí, že podobné vyhlídky bývaly i na jiných místech kolem Černovic. Pavel Janeček se tak rozhodl všechny vyhlídky projít, a vymyslel spojovací trasu. Zatímco tu svou krásnou vyhlídku vybudoval sám s nezištnou pomocí přátel řemeslníků, s ostatními už pomohlo město.
Okružní trasa, která spojuje všechny vyhlídky, měří dvacet dva kilometrů. Je ale také možné dojít ke každé zvlášť. Pavel Janeček k celé trase zpracoval i přehledného průvodce, kde je nejen mapka, ale i popis toho nejzajímavějšího, co je možné z vyhlídek vidět.
Související
-
Drogista, prodavač a opravář rádií, fotograf. Takový byl Jaroslav Matějka z Černovic
Před sto lety byla v Československu otevřena první drogerie v Černovicích na Pelhřimovsku - masti a léčiva v ní sám vyráběl vyučený drogista Jaroslav Matějka.
-
O památníky obětem první i druhé světové války v Černovicích se zasloužili dědeček a vnuk
Je jen málo lidí, kteří mohou vyprávět o druhé světové válce. V Černovicích na Pelhřimovsku žije dnes devadesátiletý Pavel Janeček, který staré časy zaznamenává v knihách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.