Lodní okénka i světlovody do ponorek putovaly za války do Anglie ze Smrčné na Vysočině. Pár jich vystavuje obecní galerie

Skláren bylo v minulosti na Vysočině jako máku. Ne každá se ale může pochlubit takovou raritou, jako je výroba světlovodů do ponorek. Precizně vybroušené výrobky ze sklárny bratrů Bouchnerových ze Smrčné putovaly za války do Anglie, kde je montovali do ponorek, ale i do lodí jako lodní okénka. Před několika lety objevil několik zachovalých kusů z této výroby starosta Smrčné Josef Nechvátal. 

„Je to asi pět let, kdy tu byl velký přívalový déšť a ta voda vymlela starou skládku, kde jsem našel nějaké sklářské věci. Jedna z nich vypadala jako těžítko, tak jsem šel za panem Bouchnerem, protože mě to zajímalo. Ten mi pak řekl, že to je světlovod do ponorek. Že to přímo oni zabrušovali a posílali to do Anglie, kde to montovali do ponorek,“ vzpomíná starosta Smrčné Josef Nechvátal na objev, který mu přiblížil další střípek historie obce.

Sklárnu, a především brusírnu skla založili bratři František a Josef Bouchnerovi na začátku 30. let. V malé dílně asi o deseti zaměstnancích sklo brousili až do roku 1948, kdy byly sklárna zrušena a celá výroba zanikla. Mladší z pamětníků František Bouchner zemřel teprve nedávno, a tak mohl Josefu Nechvátalovi o této výrobě ještě osobně povyprávět.

Na poli se našlo více pozůstatků výroby a broušení skla. Ve Smrčné je vystavují v obecní galerii společně s dalšími místními řemesly. Na poličce je k vidění kromě světlovodu do ponorky a lodních okýnek také několik zátek do karaf, flakón na parfém nebo tmavě modrá váza.

Sklářská výroba ve Smrčné ale sahá hlouběji do minulosti. Na otevřených pecích skláři tavili křemen, nalezené pánve se zbytky skla jsou také v obecní galerii k vidění.

Spustit audio