Kachní stehna v šouletu

Možná si říkáte, kde jsme na tento recept přišli. Hned vysvětlíme, jde o židovské jídlo. Kachní stehna se obvyklým způsobem upečou a přidá se k nim šoulet, tedy směs žlutého hrachu a krup. Postup vysvětluje Rudolf Křivánek, kuchař z restaurace Ráchel v třebíčském Zámostí.

„Kachní stehna udělané, posypané kořením. Při pečení se musí hodně podlévat, aby to bylo měkoučké,“ říká kuchař. Koření je ideální směs na krůtí nebo kachní maso, které koupíte běžně v obchodech.

Šoulet je směsí hrachu a krup. „Vezmu hrách žlutý, celý a kroupy. Obojí se namočí a vaří se zvlášť. Když je to vařené, smíchá se to a přidá se výpek s kachen. Dostane to výbornou chuť,“ vysvětluje dále Rudolf Křivánek. Přidáme ještě česnek a majoránku.

Maso se šouletem můžeme také společně zapéct. „Zbydou-li vám stehna, stačí je ořezat a maso se šouletem zapéci. Je to také výborné.“

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.