Jablkový perník

Upečeme-li klasický perník, může být suchý. Přidáme-li nastrouhaná jablka, suchý rozhodně nebude a navíc získá zajímavou chuť právě po jablkách. Podobná kuchařská kouzla možná znáte od svých babiček a ne jinak tomu je v Domově pro seniory v Náměšti nad Oslavou, kde dokonce mají svou vlastní kuchařku.

„Utřou se čtyři žloutky, 35dkg práškového cukru a přidává se po troškách sklenka oleje,“ říká na úvod terapeutka Eva Gotthardová s tím, že nejlepší na olej je klasická sklenka od hořčice.

„Přidáme lžičku skořice, 25dkg hladké mouky, 10dkg ořechů, jedna lžička jedlé sody a nakonec strouhaná jablka. Ta dají buchtě šťávu. Nakonec uděláme ze čtyř bílků sníh.“

Buchtu pečeme obvyklým způsobem. Můžeme také pomazat marmeládou a posypat oříšky, strouhanou čokoládou nebo kokosem.

Čtěte také

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.