Gotická Telč hostila císaře Zikmunda Lucemburského. Zastavil se tam necelý měsíc před smrtí

Gotická Telč hostila císaře Zikmunda Lucemburského. Zastavil se tam necelý měsíc před smrtí
Krásné město Telč navštívila spousta známých osobností. Jen v minulém století to byl například Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš nebo Václav Havel.
Málo se ale ví, že těsně před svou smrtí v Telči celé tři dny pobýval Zikmund Lucemburský.
„Zikmund Lucemburský do Telče zavítal při své cestě do Budapešti,“ říká vedoucí telčské pobočky Muzea Vysočiny Helena Grycová. Bylo to v listopadu roku 1437, necelý měsíc před císařovou smrtí.
Nemocný vladař
Je třeba říct, že Zikmund byl velmi nemocný, trpěl dnou, a dokonce už mu bylo nutné uříznout palec u nohy. Přesto se stále plně věnoval státnickým povinnostem. Do Telče přijel přes Jihlavu, kde se také krátce zastavil. „Jel v nosítkách, které byly upevněné mezi dvěma koňmi,“ dodává Helena Grycová.
Zastávka v Telči byla neplánovaná, v podstatě kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Město tehdy vypadalo úplně jinak, než jak jej známe dnes. V roce 1437 stál na místě dnešního pohádkového zámku jen hrad obklopený příkopem a rybníky. „Náměstí bylo větší. Podloubí a štíty byly dostavěny až v šestnáctém století,“ říká Helena Grycová s tím, že dlažba také na náměstí nebyla.
Císařův doprovod
Císař cestoval s početným průvodem, který zahrnoval například úředníky a sloužící. Byly to stovky lidí, které bylo nutné v Telči, tehdy ještě malé, bez předměstí ubytovat. Císař a jeho nejbližší byli samozřejmě hosty hradního pána. „To byl Jan Telecký z rodu Hradeckých,“ dodává muzejnice. O ostatní se museli postarat měšťané. Část průvodu musela vzít zavděk ubytováním v okolních vsích.
Bylo pravidlem, že kde byl císař, tam také úřadoval. I do Telče za ním přijely jednat významné osobnosti. Mimo jiné papežský legát nebo vyslanec církevního koncilu v Basileji. Telč se tak na tři dny stala politickým centrem Evropy. Do Budapešti císař nedojel. Zemřel 9. prosince 1437 ve Znojmě.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.