Formy na vytlačované perníky jsou vyřezané z tvrdého dřeva. Nejlepší je ořech

Staří perníkáři tvarovali perníky tak, že těsto vtlačovali do dřevěných forem. My jsme objevili řezbáře, který tyto formy vyrábí.
Perník patří k tradičnímu pečivu, které se u nás peče už od čtrnáctého století, a ze sedmnáctého století pocházejí nejstarší české dřevěné formy.
A i když je to neuvěřitelné, vznikají nové formy na vytlačovaný perník i dnes, několik stovek let poté. Vyrábí je řezbář Petr Chlubna z Jaroměřic nad Rokytnou.
Petr Chlubna se vyučil truhlařině a řezbařit začal koncem devadesátých let. "Já jsem začal vyřezávat původně různý řeby na starožitné skříně, postupně pak náboženská témata, kříže," říká řezbář s tím, že k výrobě forem na perníky ho přivedla manželka. "Na těch trzích, že by to bylo jako protipól těch křížů," dodává. Pečení vytlačovaných perníků tradiční metodou je náročná práce. Těsto je totiž jen z mouky a medu a vtlačit ho do formy vyžaduje sílu a praxi. Přesto má dodnes tento způsob výroby své kouzlo.
Vyřezat formu na perník není snadné. Řezbář totiž musí vyrobit negativní reliéf, a to vyžaduje dávku představivosti a dobrý zrak. Aby bylo možné natlačené těsto vyklopit, musí být dřevo hladké, bez třísek, a ideálně se samými oblými tvary. K tomu se hodí tvrdé dřevo. Podle Petra Chlubny je nejlepší ořech a dřevo ovocných stromů. "Ten reliéf aby vynikl, a daly se tam dělat i drobné detaily, tak to tvrdé listnaté dřevo je ideální," říká.
Nejtradičnějším tvarem formy je určitě srdce. Petr Chlubna ale vyřezává desítky dalších vzorů od těch tradičních, po modernější. Mezi formami tak najdeme například i otvírák na pivo, větrný mlýn nebo vánočního soba. Kromě perníkových forem vyrábí i dřevěná tiskátka na sušenky nebo formy na máslo. Žádná z forem není ničím impregnovaná. "Dřevo by nemělo být od silnice, věřím, že do toho perníku by to přešlo. Impregnuje se tím perníkem," dodává.
Související
-
Zámek v Přibyslavi: Od šlechtických sídel po hasičské muzeum na jednom místě
Kdo projíždí Přibyslaví, všimne si nejen náměstí, nebo Žižkovy mohyly, ale také zámečku, ve kterém dnes najdeme Hasičské muzeum a Centrum hasičského hnutí České republiky.
-
Čchi-kung může cvičit senior i člověk na vozíku. Základem je soustředění, dýchání a plynulé pohyby
Hledáte nenáročné cvičení, které vám zpevní svaly a zklidní mysl? Tak to určitě zkuste čchi-kung, nebo také tai-či čchi-kung.
-
Slyšeli byste špendlík padat, poslouchají i ti největší buřiči, říká Holka s handicapem
Eliška Nováková z Jívoví studovala vysokou školu v Brně, když se jí jednoho dne udělalo špatně. V jejím věku nikdo nepředpokládal, že by mohlo jít o mozkovou mrtvici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.