Slyšeli byste špendlík padat, poslouchají i ti největší buřiči, říká Holka s handicapem. Na školách dělá osvětu o mrtvici.

Největší audioportál na českém internetu

Eliška Nováková na SOŠ Nové Město na Moravě | Foto: Dáša Kubíková, Český rozhlas

Co si řeknou středoškoláci, když je někdo přijde poučovat o mrtvici? Že se jich to netýká? Naopak, soustředí se tak, že by byl slyšet spadnout i špendlík.

Eliška Nováková z Jívoví studovala vysokou školu v Brně, když se jí jednoho dne udělalo špatně. V jejím věku nikdo nepředpokládal, že by mohlo jít o mozkovou mrtvici, proto se do nemocnice dostala pozdě.

Lékaři předpovídali, že Eliška zůstane ležícím pacientem, to se ale nevyplnilo. Díky své houževnatosti se znovu rozmluvila, rozchodila a také dostudovala. Teď se věnuje především osvětě o mrtvici. Založila blog Holka s handicapem, a nedávno sdružila stejně postižené mladé lidi na webu Aktivně po mrtvici.

Eliška Nováková na SOŠ Nové Město na Moravě

S přednáškami jezdí i do škol, naposledy byla na Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě. I po dvanácti letech po cévní mozkové příhodě je pro ni nejtěžší mluvení: „I když se to tak nezdá, tak to vyjadřování se pořád učím. I tahle přednáška byla pro mě jistá forma procvičování. Já mám afázii, těžkou afázii, takže to se dá už jenom potlačit, ne úplně vyléčit a neustále procvičovat,“ přiznává stále usměvavá Eliška.

Příznaky i prevence

Osvětu ve formě přednášky spojené s vyprávěním svého příběhu, ale především popisu příznaků a faktorů, které mohou k mrtvici přispět, přiváží především na střední, základní a vysoké školy, ale i na konference. Mladí lidé reagují překvapivě: „Nejdřív si řeknou, dobrý, další přednáška, ale potom, když vykládám svůj příběh, tak byste slyšeli špendlík padat. Pozor dávají i ti největší buřiči. A když mi pak píšou zpětnou vazbu, tak je to moc milé číst.“

Eliška Nováková na SOŠ Nové Město na Moravě

Studenti dávají Elišce za pravdu: „Je to pěkná inspirace pro mladší ročníky. A za mě moc hezky udělaný projekt,“ soudí Nela. Matyáš Radovan dodává, že přednáška naučí každého do života důležitou prevenci. Jozef má s mrtvicí také zkušenost: „Vím, že nás to může taky postihnout, nebo naše blízké, takže potom aspoň víme, jak zareagovat. Kamarádovi se to taky stalo, bylo mu patnáct,“ překvapí své spolužáky.

I s jednou rukou to jde

Přestože Elišce zůstala po mrtvici nehybná pravá ruka, naučila se většinu věcí dělat jen levou, na kterou se jako pravačka musela přeučit. „Mám teď jen jednu ruku, takže mi všechno prostě trvá déle,“ usmívá se. „I zavázat boty jednou rukou jde, mám návod na svém Instagramu,“ směje se. Eliška spravuje kromě stránek www.holkashandicapem.cz a www.aktivnepomrtvici.cz, ale také stránky rodinné farmy z Jívoví www.zestodoly.cz.

Související