Do svých vystoupení promítá performerka Eliška Brtnická lásku ke sportu a divadlu
Experimentátorka, performerka, a taky akrobatka Eliška Brtnická, je rodačkou z Jihlavy. V současné době ji můžeme vidět hlavně na různých představeních v Praze, kde také žije. Podílela se ale i na festivalu FUN FATALE v Jihlavě.
„Já jsem kdysi dávno začínala tady v Jihlavě s Jakubem Škrdlou. Tenkrát jsem alternovala jeho manželku v inscenaci Edisoni, tak to byla taková první větší spolupráce v oblasti pohybového divadla,“ vzpomíná mladá umělkyně.
Spolupracovala i s Divadlem Continuo na projektu Kratochvílení. „Já jsem vlastně vždycky tíhla k tomu pohybu. Jako malá jsem dělala gymnastiku, pak jsem dělala akrobatický rokenrol tady v Jihlavě. Tak to bylo takové protnutí toho, řekněme sportu a divadla, sportu a umění,“ vysvětluje.
Eliška Brtnická vystudovala neverbální divadlo na pražské HAMU. „Mluvený projev na jevišti to není vůbec něco, co by mi sedělo. To vůbec neumím. A to tady už je to v tom názvu - je to nonverbální. Jak jsem si řekla, že je to pro mě ideální,“ usmívá se.
V loňském roce byla Eliška Brtnická nominována na cenu Thálie.
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Rozhlasová reportáž přináší autentickou emoci, říká reportér Daniel Zach
Český rozhlas slaví 100 let. První vysílání odbavili redaktoři z půjčeného skautského stanu 18. května 1923. Jak svoji práci vnímají lidé v jihlavském studiu v současnosti?
-
Lidé vyhledávají dovolenou podle nových kritérií, chtějí ji sdílet na sociálních sítích
Podle Českého statistického úřadu v roce 2022 Vysočinu navštívilo 576 tisíc domácích turistů. Na Vysočinu se také začínají vracet zahraniční hosté.
-
Ubližování fyzické i psychické, šikana se objevuje už u dětí v mateřských školách
Před COVIDem se dle statistik se šikanou setkalo 40 % dětí, tedy téměř každé druhé. Po období COVIDu tato čísla ještě narostla a odborníci volají o pomoc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.