Rockový muzikál Odsouzená Atlantida se po 15 letech vrací na prkna havlíčkobrodského divadla
Havlíčkův Brod se na konci ledna stane svědkem mimořádné události – na prkna Městského divadla se vrátí rockový muzikál Odsouzená Atlantida, který se poprvé představil před patnácti lety.
Autorem díla je Aleš Kohout, mnohostranný umělec, jehož cesty se pravidelně kříží s divadlem v různých rolích. „Atlantida je pro mě srdcová záležitost. Právě tahle inscenace byla pro mě zlomem v autorské tvorbě,“ svěřil se Kohout.
Muzikál, který spojuje prvky řecké tragédie a moderní rockové hudby, vznikl jako diplomová práce Kohouta a dodnes si drží zvláštní místo v jeho uměleckém portfoliu. „Atlantida není o dokonalé civilizaci. Je to příběh o zkaženém ostrově, ovládaném neřestmi jako jsou pýcha, nenávist nebo pomsta,“ přibližuje autor děj. Přestože jde o temné téma, Kohoutovi se podařilo přivést diváky ke katarzi a ukázat, že láska může zvítězit i v těch nejtemnějších obdobích.
Obnova tohoto díla se zrodila z potřeby najít nový projekt pro studenty druhého ročníku muzikálového herectví na JAMU, kde Kohout působí jako pedagog. „Byl jsem umělecky vyčerpaný a rozhodl jsem se vrátit k Atlantidě. Když jsem ji před 15 lety psal, byl to pro mě způsob, jak se vyrovnat se ztrátou blízké osoby.“ Studenti tak získali příležitost oživit starou legendu a představit ji v moderní podobě.
Kohout se netají tím, že skladatelská práce je mu momentálně nejbližší. „Herectví jsem miloval, ale tvorba mě dnes naplňuje nejvíc. Můžu se ponořit do světa fantazie a hrát si.“ Inspirace někdy přichází sama, často v obrazech, které reflektují jeho životní etapy. „Teď je můj život klidnější, a tak plánuji romantický spektákl.“
Odsouzenou Atlantidu budou moci diváci zhlédnout v Městském divadle Kino Ostrov v Havlíčkově Brodě v neděli 26. ledna od 16 a 19 hodin. Lístky jsou dostupné online na webu divadla. Jak Kohout říká, tento muzikál je unikátní a podobný už v jeho tvorbě nevznikne. „Atlantida je jedno z mála děl, které si žijí vlastním životem.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.