Děti si prohlédly koláže a přímo v galerii je zkusily vytvořit. I jejich dílo si veřejnost prohlédne
Letos uplynulo dvacet let od úmrtí výtvarníka Jiřího Koláře, který se ve světě proslavit zejména nápaditými kolážemi.
Tuto techniku používá i grafik Vladimír Nosek, který právě teď vystavuje v galerii na žďárské Staré radnici. Právě tady se s koláží seznámily děti z jedné žďárské základní školy. Nejen, že si koláže prohlédly, ale také si je mohly rovnou vyzkoušet.
Jana Zabloudilová ze žďárské Základní umělecké školy Františka Drdly vyučuje výtvarný obor a děti výstavou provází. „U nás ve škole máme menší skupinky, takže nejsem zvyklá na taková množství dětí, jsou živelné,“ směje se. „Ale líbí se mi to, ona ta koláž není umělecky náročná, takže to zvládne i ten, kdo se s ní setkal poprvé. Když jsme výstavu procházeli, tak byli nadšení, přišlo mi, že je téma oslovilo,“ říká Jana Zabloudilová.
Autorkou nápadu představit dětem techniku koláže a nechat je, ať si ji vyzkouší, je Jaroslava Harvánková z Kultury Žďár. Dětem ve spolupráci s učitelkou výtvarného oboru místní Základní umělecké školy Janou Zabloudilovou akci připravila. „Až děti koláže vytvoří, tak je naistalujeme tady v Malé galerii, kde budou k vidění do poloviny prosince,“ uzavírá Jaroslava Harvánková.
Související
-
Česká hlavička z Gymnázia Žďár nad Sázavou. Karel Pročka se věnuje historii hornictví u Štěpánova
Tak jako vědci získávají za svou práci ocenění nazvané Česká hlava, oceňují i své mladší kolegy z řad studentů.
-
Žďár bude recyklovat vodu v bazénu relaxačního centra. Ročně má ušetřit přes milion korun
Skoro polovinu svého rozpočtu dává žďárské relaxační centrum na energie. Proto v současné situaci, kdy ceny elektřiny a plynu stoupají, hledá cesty, jak ušetřit.
-
Znak města Žďár nad Sázavou patří k nejsložitějším v republice. Vznikal postupně
Znaky měst bývají většinou jednoduché, někdy jsou rozdělené napůl nebo na tři pole se srozumitelnými obrázky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.