Bramborové langoše

Poutě, slavnosti, dožínky, hostiny, festivaly – tam všude najdeme stánky s langoši. Normální langoš je z kynutého těsta, ale já vám nabídnu bramborový langoš a navíc ještě v miniverzi. Připravte si česnek, kečup, strouhaný sýr na posypání a potření a jdeme na to.

Samozřejmě začneme přípravou těsta, a pochopitelně budeme potřebovat vařené brambory. Nela Pálková z 3. ročníku oboru kuchař - číšník na Obchodní akademii a hotelové škole z Havlíčkova Brodu jich nadělala plný plech. Připravíme si kvásek z 1dcl vlažného mléka, lžičky cukru a kvasnic. Zatímco kvásek kyne, nastrouháme si uvařené studené brambory najemno. Na 250g brambor potřebujeme 400g hladké mouky a společně s kváskem vypracujeme hladké těsto.

Podle Nely Pálkové bramborové těsto kyne stejně dobře jako běžné těsto, stačí ho dát na 30 – 45 minut na teplé místo. Dále pak z něj tvarujeme langoše, buď běžné velikosti nebo velké množství minilangošů.

Můžete je usmažit ve fritéze, na pánvi a nebo dát péct do trouby na omaštěném plechu. Troubu vyhřejeme na 250 stupňů a pečeme přibližně 15 minut. Potřeme česnekovým olejem, kečupem a posypeme strouhaným sýrem tak, jak to máte rádi.