Balíček za trámem opravovaného domu poodkryl příběh židovské rodiny z Jemnice
Už na přelomu 18. a 19. století se do Jemnice přistěhovala rodina Kaufriedových. Před válkou ve městě provozovali hospodu a vyráběli jemné likéry.
Stejně, jako ostatní Židé, museli i oni Jemnici opustit. Něco po nich ale přece jen zůstalo.
V roce 1979 opravovali v Jemnici budovu, která ještě za druhé světové války patřila rodině Bedřicha Kaufrieda. Za trámem pod stropem mázhausu dělníci objevili balíček. „Podle pamětníků obsahoval pasy, rodinné dokumenty, fotografie, řetízky, hodinky, a potom modlitební řemínky,“ vyjmenovává etnografka Jana Lochmanová. Podle ní byli manželé Kaufriedovi posledními Židy, kteří opustili Jemnici.
„Pan Kaufried byl likvidátor židovského majetku po židovské obci v Jemnici,“ vysvětluje etnografka. Poté, co v květnu 1942 odjeli jemničtí Židé do Třebíče a následně do Terezína, tak rodina Kaufriedova zůstala v Jemnici. „Pan Kaufried připravil věci na odvoz do muzea do Prahy, potom věci k rozebrání, rozprodání, předání klíčů.“ Rodina ještě ve městě oslavila Chanuku a 22. prosince odjela do Terezína.
Tento velmi smutný příběh má i smutně romantickou zápletku. Kaufriedovi měli syna Josefa. „Studoval lékařskou fakultu v Brně. Potkal slečnu Elišku, zamilovali se, vzali se, krátce bydleli v Jemnici a potom odjeli květnovým transportem,“ říká Jana Lochmanová s tím, že dvanáct dnů po odjezdu z Jemnice byli mrtví. „Ale zůstali spolu. Ta svatba jim dala šanci zůstat spolu.“
Související
-
Na židovském hřbitově v Polici u Jemnice stojí unikátní náhrobek. Je na něm zobrazený Mojžíš
Za jmény na náhrobcích židovských hřbitovů jsou často ukryté příběhy, které jsou pro nás nepochopitelné. Mnohé rodiny se vytratily, po jiných zbyly jen ty příběhy.
-
Pallaviciniho hrobka u Jemnice se letos dočká nového kabátu. Vnitřní prostory budou následovat
Dlouhá desetiletí chátrala kvůli nezájmu minulého režimu i nájezdům vandalů. Pallaviciniho hrobka v Jemnici ale nespadne. Práce na záchraně jsou v poslední fázi.
-
Deset let Police u Jemnice zachraňuje zámek. Chtějí, aby ho stát zapsal na seznam památek
Zámek v Polici na Třebíčsku usiluje o to, stát se národní kulturní památkou. Právě teď tam zachraňují malovaný strop v největším sále.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.