Balíček za trámem opravovaného domu poodkryl příběh židovské rodiny z Jemnice

19. prosinec 2023

Už na přelomu 18. a 19. století se do Jemnice přistěhovala rodina Kaufriedových. Před válkou ve městě provozovali hospodu a vyráběli jemné likéry. 

Stejně, jako ostatní Židé, museli i oni Jemnici opustit. Něco po nich ale přece jen zůstalo.

V roce 1979 opravovali v Jemnici budovu, která ještě za druhé světové války patřila rodině Bedřicha Kaufrieda. Za trámem pod stropem mázhausu dělníci objevili balíček. „Podle pamětníků obsahoval pasy, rodinné dokumenty, fotografie, řetízky, hodinky, a potom modlitební řemínky,“ vyjmenovává etnografka Jana Lochmanová. Podle ní byli manželé Kaufriedovi posledními Židy, kteří opustili Jemnici.

Židé z Jemnice, kteří byli transportováni do koncentračních táborů

„Pan Kaufried byl likvidátor židovského majetku po židovské obci v Jemnici,“ vysvětluje etnografka. Poté, co v květnu 1942 odjeli jemničtí Židé do Třebíče a následně do Terezína, tak rodina Kaufriedova zůstala v Jemnici. „Pan Kaufried připravil věci na odvoz do muzea do Prahy, potom věci k rozebrání, rozprodání, předání klíčů.“ Rodina ještě ve městě oslavila Chanuku a 22. prosince odjela do Terezína. 

Tento velmi smutný příběh má i smutně romantickou zápletku. Kaufriedovi měli syna Josefa. „Studoval lékařskou fakultu v Brně. Potkal slečnu Elišku, zamilovali se, vzali se, krátce bydleli v Jemnici a potom odjeli květnovým transportem,“ říká Jana Lochmanová s tím, že dvanáct dnů po odjezdu z Jemnice byli mrtví. „Ale zůstali spolu. Ta svatba jim dala šanci zůstat spolu.“ 

Spustit audio

Související