Když přišly do jihlavského Tuzexu džíny, praskalo úzké schodiště ve švech. Zájem byl o adventní kalendáře a čokoládová vajíčka

V oddělení potravin jihlavského Tuzexu lidé nejčastěji nakupovali kávu, voňavé kakao, čokoládu a alkohol
Prodejny Tuzex byly primárně určené pro Čechy, kteří pracovali v zahraničí a dostávali výplatu ve valutách. Ostatní sháněli tehdejší tuzexové platidlo, zvané bony, v systému pokoutního směnárenství.
V Jihlavě byl Tuzex v dolní části Masarykova náměstí a pracovala tam i paní Marie Nagelová, se kterou před deseti lety natočila rozhovor Irena Šarounová. „Největší nápor byl před Vánocema, protože to byly kolekce, adventní kalendáře, který tehdy vůbec nebyly,“ říká Marie Nagelová, která v Tuzexu pracovala v oddělení potravin.
Lidé tam nejčastěji nakupovali kávu, voňavé kakao, čokoládu a alkohol. Kdo byl tehdy dítětem, určitě si pamatuje první kindervajíčka. „O ty byl velký zájem. Každé dítě, které tam přišlo, tak kindervajíčko, kindervajíčko,“ dodává s úsměvem.
Když už pak jednou měli lidé doma kakao v krásném tuzexovém obalu, sypali pak do něj i to české, obyčejné. Podobné to bylo i s igelitovými taškami s reklamními nápisy nebo s prázdnými obaly od kosmetiky. A samostatnou kapitolou jihlavského tuzexu bylo oddělení textilu, umístěné v nejvyšším patře. „Vzhledem k tomu, že to tam bylo zúžený to schodiště, to bylo na prasknutí, když měly přijít džíny. Lidi dělali první poslední, aby na ně vyšlo číslo, značka,“ vzpomíná Marie Nagelová.
V prodejně zůstala až do jejího úplného uzavření v roce 1995. „V oběhu stále ještě byly bony. Ke konci už se dalo i za české koruny,“ dodává.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.