Z vysloužilého kvalitního oblečení je možné ušít nové věci. Dělaly to tak už naše babičky
Přešívání a opravování oděvů bylo obvyklé ještě u našich babiček. Kabáty a límce u košil obracely, větší oblečení přešívaly dětem a než koupily nový kousek, hodně se rozmýšlely. Dnes tomuto opět se rozšiřujícímu trendu říkáme upcycling, a mezi první vlaštovky patří i Věra Ryšková z Třebíče.
„Jsem v tom vyrůstala, přešívali jsme, máma ráda šila. My máme v rodině pro to cit, tak mě to tak prosáklo,“ říká s úsměvem Věra Ryšková. Police v její malé krejčovské dílničce jsou tak plné vysloužilých svetrů, košil a riflových kalhot. „Jsem zaplavená darama, ale i metráže. Spousta lidí třeba likviduje pozůstalost, a to jsou zajímavé materiály,“ říká. Poklady je také možné sehnat v obchodech z druhé ruky. „Třebíč je město sekáčů, tady se dá nalovit dost. Když mě něco osloví, úplně vidím z toho tu hotovou věc.“
Ze starých pánských košil šije Věra Ryšková košilové šaty. Často kombinuje několik různých vzorů, využívá místa s hotovými kapsami. Samostatnou kapitolou jsou džíny. „Jak jsou vyšisovaný, tak když se odpářou kapsy nebo rozhodí švy, tak vzniknou tmavý plochy, který jsou graficky zajímavý,“ říká s tím, že z džín šije nejčastěji batohy a tašky. Tašky šije také ze starých svetrů. Se vzory různých látek si také Věra Ryšková hraje při šití oboustranných vestiček.
V poslední době se také Věra Ryšková zaměřila na zpracování vysloužilých reklamních bannerů. Šije z nich různé kapsičky nebo ledvinky. Vzpomíná také na zakázku, kdy ji kamarádka požádala o přešití dětského kabátku po mamince na tašku. „To bylo dojemný. Pak jsem tady paní potkávala s taškou,“ dodává s úsměvem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka