Život v chráněném bydlení v Modletíně je úplně běžný. Práce, úklid, setkání s přáteli, zábava
Modletín na Chotěbořsku leží na samé hranici kraje Vysočina, ves má zhruba jen dvacítku stálých obyvatel. Velkou část Modletína tvoří budovy chráněného bydlení Benediktus Chotěboř.
Žijí zde a pracují lidé s mentálním postižením. Mohou se podílet na chodu komunity, pracovat v dílnách i v sušárně ovoce. Starají se také o roubenou chalupu, kterou Benediktus pronajímá.
V ateliéru pracují dopoledne čtyři ze šesti obyvatel u stolu, kolem visí jejich vlastní obrázky, na stole jsou rozložené hry. V dolním patře jsou rozpracovaná dřevěná autíčka a svícny, které klienti dávají dohromady. Další dva jsou zaměstnaní jako údržbáři objektů.
Čtěte také
„Dům, kde nejvíc jsme a bydlíme, tak se jmenuje Fara, protože to byla do 60. let minulého století fara, ale předtím v 18. století to byl zájezdní hostinec ke slavným modletínským lázním. Tady si i Palacký chodil pro vodu, protože si tady léčil oční a pohybové vady,“ popisuje Radka Jindrová před bezbariérovým vchodem do budovy dnešního ateliéru, kde jsou v přízemí dílny.
V chráněném bydlení komunity Benediktus žije šest dospělých lidí s mentálním postižením. Jejich život má co nejvíce vypadat jako normální život, říká Radka Jindrová: „Když přijdou z práce, tak svačí, mají čas pro sebe, někdo jde do pokoje, někdo se chce družit, hrají hry, můžou jít na zahradu, spolu chodí rádi do hospody nebo vyjedou na bowling. Ráno začínáme tak, že se všichni sejdeme, řekneme si, co nás čeká, ukončíme to modlitbou, pak jdou všichni do práce a sejdeme se znovu na oběd.“
Ke stávajícím budovám přibyla nová, na podzim 2024 dokončená budova staré modletínské pekárny. „Je postavená nově na původních základech, zůstal jen sklep. Byla v tak špatném stavu, že už to nešlo zachránit,“ ukazuje nové prostory Radka Jindrová.
Benediktus má s novou Pekárnou do příštího roku plány, přistěhují se sem čtyři noví obyvatelé. „A tady ve spodní části, kde skutečně bývala pekárna, bude stát pec, kde bychom chtěli péct při našich akcích, a chceme tady otevřít občerstvovnu pro cyklisty, kterých je tu v létě hodně," uzavírá Radka Jindrová.
Související
-
Kapela BeneBand z chráněného bydlení roztančí každé publikum
Hrají pro lidi všech věkových kategorií, od mateřských školek, přes gymnázia až po domovy pro seniory. Kapela BeneBand je ale poněkud jiná, než bychom čekali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.