Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky. Výhodou je dalekohled
Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.
"Jsme na nejvýznamnější ornitologické lokalitě na Jihlavsku. Pohybovalo se tady víc lidí, bylo žádoucí regulovat návštěvnost," vysvětluje důvod postavení dřevěné stavbičky zástupkyně správce území Martina Kratochvílová. Pozorovatelna je po schůdcích v terénu přístupná ve směru od pole a její okna vedou do tří stran s výhledem na Přísecký rybník. "Každá pozorovatelna musí být originální s ohledem na umístění a výhledy," říká Denisa Švengrová z odboru životního prostředí úřadu Kraje Vysočina.
Pozorovatelna u Příseckého rybníka má na každé ze tří výhledových stran několik okének, z nichž každé je kryté okenicí. Pozorovatel si tak může zvolit jedno okno, otevřít a zajistit okenici, a v závětří a skrytý sledovat okolí. V budce jsou dřevěné lavice a pod okny police k opření, nebo položení nápoje. "Je to přístupné celoročně, může sem přijít kdokoliv," dodává Denisa Švengrová. Uvnitř pozorovatelny také visí na stěně obraz s ptáky, které je možné vidět. Kromě obvyklých labutí, kachen nebo sýkorek, jsou to i vzácnější druhy, jako jsou například moták pochop, volavka popelavá nebo polák chocholačka.
Související
-
Okříšky experimentují s veřejným osvětlením. Speciální lampy neruší spánek lidí ani noční zvířata
Šetří peníze, nevadí zvířatům, lidem zaručí klidnější spánek. Okříšky nechaly v jedné ze svých ulic pokusně namontovat takzvané bionické osvětlení.
-
V květnu zpívají ptáci nejkrásněji. Na vycházky s poslechem je to proto ideální měsíc
První tažní ptáci se k nám vracejí v polovině února. Tehdy musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout, praví staré české přísloví.
-
Jako v lese. Muzeum v Novém Městě zve na ptačí orloj se zpěvem lokálních opeřenců
Zima není nejlepším obdobím pro poslech ptačího zpěvu. Pokud vám ale líbezné zvuky opeřenců schází, můžete vyrazit do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová