Vzpomínky na dětství, jídlo i staré mapy. Veselý Žďár vydá knihu o životě svých obyvatel

Ze sousedských slavností s hudbou, jídlem a tancem vznikl kalendář se vzpomínkovými fotkami a teď vzniká i knížka
Ze sousedských slavností s hudbou, jídlem a tancem, vznikl postupně soubor vzpomínek místních obyvatel na internetu, později kalendář, a teď přichází na řadu knížka.
Díky vzpomínkám rozumíme svým kořenům a místu, kde žijeme, myslí si autoři vznikající publikace Paměť Veselého Žďáru. „Je to knížka založená hlavně na vzpomínkách, které se nám podařilo u nás posbírat,“ říká jedna z autorek Petra Tajovský Pospěchová.
A jak to všechno začalo? „První sousedská slavnost začala tím, že jsme si řekli, že nás zajímá, co se všechno dá o Veselém Žďáru zjistit od lidí, kteří ještě žijí. Tak jsme přesvědčili místní, aby obešli svoje babičky, dědečky, prababičky a pradědečky a ptali se po fotkách, po rodinných kronikách. Ukázalo se, že tam je strašně moc pokladů,“ říká dále autorka nadšeně.
Vzpomínková knížka nebude dělaná chronologicky, ale kapitoly budou tematické. „Lidi si třeba řeknou, mě zajímá, jak si děcka hrály, co se jedlo, a tak si otevřou kapitolu o hrách nebo o jídlech, která tu byla typická, nebo třeba o polesí. Svou kapitolu do knížky napsali hasiči, fotbalisti, máme výtvarné umělce, takže tam bude dvoustránka věnovaná výtvarnému zpodobnění Veselého Žďáru.“ Petra Tajovský Pospěchová zmiňuje přínos znalce archiváře pro knihu: „Marek Hlaváč je náš mladý soused, který studuje archivnictví, a ten obec prozkoumal ze dvou stránek a jednou z nich jsou staré mapy, tou druhou jména. Takže víme, kdo tam byl už v sedmnáctém století a kdo přišel později.“
Zatím jsou posbírané vzpomínky k dispozici na internetové stránce https://pametveselehozdaru.cz/ Pro druhou sousedskou slavnost v roce 2023 vznikl ze sesbíraných fotografií kalendář. Také letos na podzim se chystá další slavnost, kde už by velkoformátová kniha s mnoha fotografiemi měla být k dispozici. Spolek na její pořízení vybírá předobjednávky. Všechny informace jsou k dispozici na této stránce: https://www.darujme.cz/pametveselehozdaru
Související
-
Polenské církevní muzeum je bohatší o obraz Piety z devatenáctého století
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné zdobí nová kulturní památka. Je jí obraz Panny Marie s tělem Ježíše na klíně, který pochází z první poloviny devatenáctého století.
-
O čapí hnízda bývá někdy dramatický boj. V Třebíči ho můžeme sledovat na stránce Čápi Třebíč
Se Zuzanou Marečkovou jsme pod třebíčským komínem s velkým, letos už čtyř tunovým čapím hnízdem.
-
Formy na vytlačované perníky jsou vyřezané z tvrdého dřeva. Nejlepší je ořech
Perník patří k tradičnímu pečivu, které se u nás peče už od čtrnáctého století, a ze sedmnáctého století pocházejí nejstarší české dřevěné formy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.