Vajíčkové menu

Někdo donese dvacet vajec, jiný pět, ale znám i rodiny, kde chodí o velikonocích koledovat třeba otec se čtyřmi syny a ti už potom domů donesou nadílku kolem 60 vajec vařených natvrdo. Co s takovým množstvím provést? Můžete vyzkoušet celé jedno obědové menu, kam se dá využít až dvacítka vajec.

Začneme polévkou – když uvaříme celý kotel tradiční kulajdy nebo koprové polévky, která vydrží dva dny, můžeme do ní na závěr přidat i 6 vajíček protlačených přes kulatý kráječ na bramborový salát.

Druhý chod by mohla být pštrosí vejce – půl kila mletého masa připravíme jako karbanátky, osolíme, okořeníme trochou pepře a majoránky a zamícháme. Vytvarujeme placičky a do každé vložíme jedno oloupané vajíčko natvrdo. Kulatý karbanátek obalíme ve strouhance a osmažíme na pánvi dozlatova, podáváme s bramborem nebo kaší. Na druhý chod použijeme 6 – 8 vajec, podle toho, kolik vás je.

Už nám zbývá jen salát. Výtečně chutná s vejci ledový salát. Připravíme si pár ředkviček, cherry rajčátek, trochu cibule, lístky polníčku nebo rukoly a ledový salát. Salátové listy položíme na talíř, poklademe nakrájenou menší zeleninou a rozčtvrcenými vajíčky. Vynikající dresink na tento salát umícháte z olivového oleje, kapky medu, balzamikového octa, špetky soli a bílého pepře.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.