V jihlavském Heulosu stávaly už v 19. století veřejné záchodky. Zachovaly se jejich plány

7. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lesopark Heulos, Jihlava

Jen pár metrů od centra Jihlavy je velký lesopark. Jeho dvě části Malý a Velký Heulos vznikly v 19. století a brzy se staly místem procházek a setkávání místních občanů.

„Rok 1824, to je založení parku Malý Heulos. Někde v místech u výstupu ke kostelu sv. Jakuba byla i pamětní deska,“ říká památkář Jiří Neubert s tím, že náklady na vybudování parku pokryla sbírka.

Plány a fotografie

Dodnes se dochovaly plány i staré kolorované fotografie. Park tehdy sloužil jako korzo, kde se dámy v dlouhých sukních a s paraplíčkem procházely zavěšené do mužů v kloboucích.

Z plánů se dokonce dozvíme, jak propracované osvětlení tehdy park měl, nebo jak vypadaly veřejné záchodky. „Plán z roku 1884, pisoár, podívejte se, jaký to byl sešup, to frčelo dolů do říčky,“ ukazuje památkář na starém plánu.

Smrkový les zničil kůrovec

Malý Heulos leží na svahu od řeky směrem k centru města, Velký Heulos potom od řeky směrem k dnešnímu sídlišti Březinky. Liší se od sebe i zelení. „Malý Heulos byl založený jako smíšený porost. Byly tady javory, lípy, jírovce, zatímco Velký Heulos měl podobu smrkového lesa,“ říká Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Smíšený les stojí dodnes a dodnes staré stromy zpevňují původní cesty. Smrkový les zničil kůrovec. Postupně ho také nahradí les smíšený.  

V kamenném hrádku se učila Hitlerova mládež

Celý lesopark má několik dominant. V údolí řeky Jihlavy vznikl na konci 50. let minulého století letní amfiteátr a zoologická zahrada. Dominantou Velkého Heulosu je pak Hrádek. Kamenná stavba ze 40. let minulého století, která na sklonku druhé světové války sloužila jako škola Adolfa Hitlera.

„Stavbu dodala lokální firma pana Hurdy. Dodnes je velmi solidní,“ říká Jiří Neubert. Hrádek nějaký čas sloužil jako koleje vysoké školy zemědělské, dnes je v majetku ministerstva vnitra.

Spustit audio

Související