V Novém Městě na Moravě se psala historie skoků na lyžích. Z můstku zbyly jen základy
Nové Město na Moravě není jen centrem běžeckého lyžování. Před desítkami let tam stál skokanský můstek, kde se mladí lyžaři učili dnešní styl tohoto sportu.
Můstku v Novém Městě se říkalo Na Pekárnách. „Název byl Na Bělisku, ale tady ten penzion je udělaný z novoměstských pekáren, proto ten název,“ řekl na místě nestor novoměstského lyžování Jiří Slonek.
První můstek
Byl to právě Jiří Slonek, který před čtyřiceti lety můstek postavil. „Tady byla tribunka. Doskok můstku byl 20 metrů.“ Celé to začalo s partou kluků, která v Novém Městě na Moravě na lyžích skákala. „Ten můstek jsem čtyřikrát předělával.“
Přišel totiž nový styl skákání na lyžích, v podstatě tak, jak ho známe dnes. „Přišly kombinézy a Němci, Rakušáci a Švýcaři to dělali úplně jinak. My najížděli s rukama vpředu, oni měli ruce vzadu.“
Poslechněte si celý příspěvek o novoměstských můstcích.
Související
-
Nález starých lyží na půdě domu v Počátkách zřejmě změní historii lyžování na Vysočině
Kdo měl první lyže na Vysočině? To už teď asi přesně nikdo nezjistí. Jasné ale je, že se už nemusí mluvit jen o Novém Městě na Moravě, jako kolébce lyžování v našem kraji.
-
Lyžování u nás a na Slovensku: Dítě do šestnácti let musí mít...
Letošní zimní sezóna nepatří k nejvydařenějším. Pokud si chceme užít zasněžené svahy a lyžování u nás a na Slovensku, je dobré si vybrat středisko, které má vyšší n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka