V Novém Městě na Moravě se psala historie skoků na lyžích. Z můstku zbyly jen základy

28. prosinec 2022

Nové Město na Moravě není jen centrem běžeckého lyžování. Před desítkami let tam stál skokanský můstek, kde se mladí lyžaři učili dnešní styl tohoto sportu.

Můstku v Novém Městě se říkalo Na Pekárnách. „Název byl Na Bělisku, ale tady ten penzion je udělaný z novoměstských pekáren, proto ten název,“ řekl na místě nestor novoměstského lyžování Jiří Slonek.

První můstek

Byl to právě Jiří Slonek, který před čtyřiceti lety můstek postavil. „Tady byla tribunka. Doskok můstku byl 20 metrů.“ Celé to začalo s partou kluků, která v Novém Městě na Moravě na lyžích skákala. „Ten můstek jsem čtyřikrát předělával.“

Přišel totiž nový styl skákání na lyžích, v podstatě tak, jak ho známe dnes. „Přišly kombinézy a Němci, Rakušáci a Švýcaři to dělali úplně jinak. My najížděli s rukama vpředu, oni měli ruce vzadu.“

Poslechněte si celý příspěvek o novoměstských můstcích.

autoři: Michal Malý , mik
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.