Zvon v Horním Studenci odlil zvonař, který je autorem nejznámějšího jihlavského zvonu Zuzany
Obě světové války minulého století připravily města i vesnice o spoustu vzácných zvonů. Rekvírování se nevyhnulo ani Hornímu Studenci na Havlíčkobrodsku. Tamní vzácná zvonice měla ale štěstí v neštěstí. Zůstaly jí dva nejstarší zvony.
U kostela svatého Václava v Horním Studenci na Havlíčkobrodsku stojí stará dřevěná zvonice. „Když jsme zkoušeli datovat trámy, ze kterých je postavená, tak jsme zjistili, že je víc než tři sta let stará,“ říká místostarosta Ždírce nad Doubravou František Němec. Zvonice je pokrytá šindelem, její horní část má tvar jehlanu a je oproti jiným podobným stavbám velmi úzká. Vysoká je asi patnáct metrů. Zvony v ní dnes zvoní už jen při úmrtí nebo pohřbech.
Ve zvonici dnes visí dva zvony, které se jmenují Marie a Václav. „V minulosti tady byl velikánský zvon, metr vysoký. Po první světové válce už v seznamu není. V roce 1928 byly koupené dva zvony, ty zrekvírovali ve druhé světové válce Němci,“ říká František Němec. Zůstaly tak jen dva nejstarší zvony. Větší z nich, Marie, je pokrytý nápisy. „Je tam letopočet 1583 a na tomhle zvonu je napsáno, že ho vyrobil Brikcí z Cimperka,“ dodává. Tento pražský zvonař je mimo jiné autorem nejznámějšího jihlavského zvonu, který visí ve věži kostela svatého Jakuba Většího, a kterému se říká Zuzana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.